Tahle skladba je mi ukradená! Krádeže, padělky a (ne)splacené půjčky v hudbě
Pokud si myslíte, že krádeže, padělaní a jiné nekalé činy jsou v umělecké sféře výsadou umění výtvarného, mýlíte se. Byť v hudbě hlavní motivací k vytváření podvrhů nejčastěji nebývají peníze, i tady se setkáme s četnými a nanejvýš pozoruhodnými případy. Na některé z nich si v Poledních koncertech v týdnu od 11. prosince posvítí Zdeněk Havlíček.
Pondělí bude patřit anglické klavíristce Joyce Hatto a jejímu muži Williamu Barringtonu-Coupeovi, jejichž záludný podvod v prvním desetiletí našeho století otřásl vážno-hudebním establishmentem. Úterní koncert zaostří na houslistu Fritze Kreislera a na další bystré padělatele starých mistrů. Ve středu se potěšíme z „nálezu“ šesti „ztracených“ klavírních sonát Josepha Haydna a připomeneme si ten vůbec nejslavnější pokus o krádež v dějinách klasické hudby (Mozartovo Requiem). Čtvrteční Polední koncert opanuje AI, která už nějaký ten pátek bez mrknutí umělého oka okrádá umělce všeho druhu. V pátek se budeme věnovat hudebním parodiím, v sobotu filmovému mágu a tvůrci geniálních pastišů Johnu Williamsovi. V nedělni se zaměříme na klasické inspirace v tvorbě The Beatles, zvláště pak Paula McCartneyho, a na Sergeje Rachmaninova, z něhož pro změnu plnými vědry čerpal hit-maker Eric Carmen – all by himself…
Související
-
Hudba pro gurmány. Lukáš Hurník uvádí Polední koncerty k prostřené tabuli
Telemann, Mozart, Wagner, Bach nebo Puccini. Vyberte si z pěti Poledních koncertů, které mají společné téma – hudbu nejen k pokrmům a nápojům, ale také o nich.
-
Malá noční hudba, Osudová, Novosvětská nebo Labutí jezero. Připomeňte si ikonická díla klasiky
Prozpěvujete si nebo broukáte si melodii a nemůžete si vzpomenout, kde jste ji slyšeli nebo kdo ji napsal? Právě pro vás je určeno sedm Poledních koncertů.
-
Umění padělat
Originální umělecké dílo, nebo bezcenný padělek? Odhalte falza ve výtvarném umění s Terezou Hofovou v nové vltavské podcastové sérii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.