Tabook podesáté a naposledy. Letos zkoumáme téma Family byznys, říká Tereza Horváthová

2. září 2021

Od čtvrtka 2. září 2021 se až do neděle koná v Táboře Tabook: festival a mezinárodní setkání kvalitních malých nakladatelů, obrazové knihy, ilustrace a knižních profesí.

Co obnáší téma Family byznys, jak se odrazí v představených knihách, dílnách a výstavách? To je jedno z hlavních témat ArtCafé, kde uslyšíte i příběh o konci festivalu a kvasu akcí budoucích.

Čtěte také

Druhým tématem rozhovorů je postavení překladatelek a překladatelů v Česku. Toto téma Tabook už po řadu ročníků tematizuje a ptá se, jak zlepšit postavení podfinancované, mnohdy přehlížené profese, která je přitom pro malý národ s vlastním jazykem klíčová.

I hudební intermezza knižního ArtCafé mají literární kontext. V pořadu znějí nové nahrávky s texty Bohumily Grögerové, zčásti napsané společně s Josefem Hiršalem. Experimentální básnířce Bohumile Grögerové připravil reprezentativní výstavu s názvem Setiny Památník národního písemnictví. Výstava je k vidění v pražském letohrádku Hvězda. A právě k této akci vzniklo i stejnojmenné CD, kde uslyšíte, jak s texty této básnířky a básníka, pracují kapely jako Vložte kočku, P/\ST nebo Bio Masha s Luďkem Kazdou, čili duo DBLV.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.