Zapsáno v kameni. Funerální frotáž zachycuje pomíjivé, vysekaný nápis aspiruje na věčnost
Eva Havlová studuje v Ateliéru tvorby písma a typografie na UMPRUM, který spolu s jabloneckou galerií Nisa Factory a Annou Habánovou připravil výstavu Hier ruht begraben / Zde odpočívá v pokoji. Sochař Jan Šnéberger seká litery v místech posledního odpočinku. Zároveň se věnuje volné tvorbě a restaurování. Letos se podílel na obnově pomníku na starokarvinském hřbitově upomínajícího oběti důlního neštěstí z roku 1894.
Když něco napíšu do kamene – je to nejtrvalejší médium, které můžu v současné době použít.
Jan Šnéberger
Výstava hřbitovních frotáží Hier ruht begraben / Zde odpočívá v pokoji (14. 9. – 22. 11. 2024) je k vidění v jablonecké galerii Nisa Factory. Stojí za ní kurátorský tým Anna Habánová, Jan Čumlivski a Filip Kraus. 8. listopadu proběhne v rámci doprovodného programu od 15.30 komponované dušičkové odpoledne věnovanému historii jabloneckých hřbitovů a pohřebnictví – MUZEUM POD ŠIRÝM NEBEM / MUSEUM UNTER DEM FIRMAMENT. Na programu je beseda s Milanem Bajerem o místech posledního odpočinku a životních příbězích významných jabloneckých osobností, komentovaná prohlídka hřbitova v Rýnovicích včetně Priebschovy hrobky i výstavy v Nisa Factory.
Související
-
Tam jsme si podobní. Kostnice, kostlivci, kosti šepotem apelují ke vzájemnosti a péči
Víme, kdo v kostnicích vytvářel kompozice z ostatků? Proč neprožíváme poslední oděv podobně jako ten svatební? Kdy se jedno tělo stává úkrytem pro druhého? Více v ArtCafé.
-
Na hřbitovech najdeme vzpomínky, umělecké skvosty i kamenné záznamy naší historie
Z náhrobků čteme historii, včetně opomíjených kapitol. Hřbitovy vypovídají i o duchovním rozměru našich životů, mnohé z nich jsou úchvatnými galeriemi pod širým nebem.
-
Urnové sklípky za trest, u náhrobků doba temna. Ale jsou výjimky, říkají architekti
Při procházce hřbitovem si možná všímáte funerální architektury. Čím se vyznačuje ta z 19. a 20. století? A vzniká kvalitní hřbitovní architektura dnes?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka