Helena Wilsonová: Empatická fotografie undergroundu

6. prosinec 2024

Wilsonová byla známá svou hlubokou empatií a snahou zachytit důstojnost každého prostředí, včetně těch sociálně vyloučených, na její tvorbu působilo prostředí československého undergroundu i silné vazby na Křižovnickou školu čistého humoru bez vtipu. Jejím životem i nelehkou dobou provádí v ArtCafé kurátor Jan Mlčoch, historička umění Marie Klimešová a novinář Karel Oujezdský. Moderuje Agáta Hrnčířová.

Výstava GHMP Helena Wilsonová: Fotografie

Helenu jsem poznala po převratu, ale od začátku jsem v ní cítila nesmírně přátelskou, milou, zajímavou osobu, se kterou jsme se vždy rádi potkávaly.

Marie Klimešová

Helena Wilsonová, Josef Škvorecký, Toronto, 1990

Helena Wilsonová, Ctibor Turba – Cirkus, Udělej mu to zprava, 1974

Princip Křižovnické školy bylo, že se tam lidi měli rádi. Byla to obrana proti normalizačnímu marasmu. Mnohým lidem pomáhala Křižovnická škola přežít.
Karel Oujezdský

Helena Wilsonová, Amálka a Ludvík, 1966

Vnímal jsem je jako báječnou a harmonickou dvojici. Nikdy ani v nejhorších dobách si Wilsonovi na nic nestěžovali, což je v Čechách vlastnost výjimečná.
Jan Mlčoch

Helena Wilsonová, Satyr, 1966

Fotila většinou pro své přátele, společenské události, svatby, děti, to nejlidštější, co může z fotografie být. Fotografovala život kolem sebe. Koneckonců Křižovnická škola byla známá svým propojením života a umění.
Jan Mlčoch

Na výstavu Helena Wilsonová: Fotografie můžete zamířit do 23. února do Domu fotografie GHMP
Do 5. 1. můžete navštívit také výstavu Intermédia v dílech umělců Křižovnické školy v Galerii umění Karlovy Vary
K četbě doporučujeme také disertační práci Mariany Placákové s názvem Feminismus v socialismu? Emancipace žen na výtvarné scéně v Československu 1945–1989

 

Moderuje: Agáta Hrnčířová
Editorka: Anna Mašátová

Poslouchejte od pondělí do pátku od 17.02 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na FB ArtCafé nebo na e-mail: artcafe@rozhlas.cz

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.