Koncertní fotografie: Jak najít správný úhel a přenést emoce obrazem
Zkoušet technické možnosti fotoaparátu, jednotlivých prostředí i nasvícení, klubů, festivalů, koncertů. Zachytit momenty emocí a pohybu, přenést hudbu do fotografie. To je úloha koncertního fotografa. O začátcích ve fotografii, nesplněných snech i focení mobilem diskutoval David Pomahač s trojicí fotografů Terezou Kunderovou, Petrem Kadlecem a Michalem Urešem.
Tereza Kunderová
„Většinou jsem bez fotoaparátu trochu zoufalá, když ho nemám, alespoň si fotím věci do hlavy. O to horší je, že mě to pak sžírá, i po dlouhé době si vzpomenu, co jsem kde viděla, jak bych to vyfotila a neměla jsem čím.“
Petr Kadlec
„Táta byl vášnivý amatérský fotograf, dokonce vyhrál nějaké soutěže. Moje mládí bylo v koupelně, kde jsme vyvolávali fotky. Já spíše koukal, pomáhal, máma nám pak nadávala, že je vana hnědá od vývojky. Zkoušel jsem to s Flexaretou, poté jsem dostal německou Prakticu, jen to nemělo koncepci. S nástupem digitálu a tím, že jsem miloval muziku, ale neuměl na nic hrát, jsem se dostal k focení muziky. Říkal jsem si, že bych měl mít nějaké vzdělání a dodělal si produktovou fotku, která mě vůbec nebavila. Zásadním momentem bylo setkání s Antonínem Kratochvílem, kdy jsem pochopil co chci a posunul se k dokumentární fotografii.“
Michal Ureš
Související
-
Červnové hudební festivaly v kostele, na louce i ve městě
Létu vládnou festivaly. Jak probíhají přípravy na Habrovku, Slunovrat a Mighty Sounds? A jak ovlivňuje prostor atmosféru, program či přípravy?
-
Ve své tvorbě mám ráda variabilitu, nebavilo by mě dělat pořád to samé, říká fotografka
Fotografka Julie Hrnčířová byla za rok 2022 oceněna titulem Osobnost české fotografie do 30 let. Po úspěchu výstavy To se může jednou hodit chystá několik dalších projektů.
-
Krabice se starými negativy nevyhazujte! Skrývá se v nich svět, který už není
Proč se lidé přidávají ke skupině Negativy z popelnice, která zachraňuje fotografie neznámých autorů? V čem jsou nálezy starých negativů a diapozitivů vzrušující?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.