Vzdor je bytostný přetlak. Rebelovat je normální
„Umění může změnit paradigma naší doby. Je to síla, která nelže,“ zastavuje se Fedor Gál u možností vzdoru. Gál své celoživotní téma podrobněji rozebral v čerstvě vydané knize Chvála rebélie. „Trápí mě to, o čem se nemluví,“ vysvětluje divadelník Karel Kratochvíl, proč jeho uskupení Krutý krtek pracuje na projektu Umlčené hlasy. Díky probíhající veřejné sbírce se součástí projektu stane i kniha (ne)poslední slova.
Ani před posledním soudem se nebát říct to, co máte na srdci.
Karel Kratochvíl
Podle mého názoru žijeme v krizové situaci, a jde o všechno.
Fedor Gál
Křest knihy (ne)poslední slova, která je součástí projektu Umlčené hlasy, se uskuteční 3. 12. 2024 v knihovně exilové a samizdatové literatury Jiřího Gruntoráda Libri Prohibiti. Přinese tři desítky promluv ruských politických vězeňkyň a vězňů. Patří mezi ně slova, která pronesli Alexej Navalnyj, Ilja Jašin, Marie Aljochinová, Vladimir Kara-Murza, Kirill Serebrennikov, Andrej Pivovarov, Olga Misik, Ildar Dadin, Marie Aljochinová, Marie Ponomarenková nebo Dmitrij Ivanov.
Knihu Chvála rebélie napsal intelektuál a publicista Fedor Gál spolu se sociolegem a vysokoškolský učitelem Pavolem Fričem a Michalem Horským ze sdružení DEMDIS. E-kniha je ke stažení zdarma. Vydal ji spolek ANAON s podporou drobných dárců a dárkyň a Nadácie otvorenej spoločnosti Bratislava.
Související
-
Osudy Fedora Gála
Osudy slovenského sociologa, politika a prognostika. Narodil se v terezínském ghettu a z dětství si toho moc nepamatuje, o to intenzivnější je jeho vnímání let pozdějších.
-
Fedor Gál rekapituluje dějiny, Pavel Klusák nová experimentální alba
Letošní nahrávky z české a slovenské experimentální scény potvrzují, že se nacházíme ve skvělém období. Vzniká silná hudba, která nachází mezinárodní ohlas.
-
Požářiště – smysluplný restart, nebo děs Gomory?
Je požářiště metaforou obnovy, nebo zhoubné moci nad světem? Téma požárů v Českém Švýcarsku i na jihu Itálie se promítá do umělecké tvorby. Jak? Ptá se Tereza Lišková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.