Škatulka s názvem jinakost je Ostravě dlouho malá, říkají autoři výstavy Návratný průzkum: Ostrava

Martin Netočný: V 90. letech šlo o to, odkud umění je, tedy že je z Ostravy, z periferie. Nám jde na výstavě mnohem více o lidi, kteří umění vytvářejí, a o umění samotné
Alternativní, syrová. Tak se v 90. letech mluvilo o práci umělců spojených s Ostravou. Jinakost však jako hodnota dokáže fungovat jen chvíli, a tak se Tomáš Knoflíček a Martin Netočný rozhodli podívat na tamní umění novýma očima. Na výstavě v GHMP nehraje hlavní roli „ostravská živelnost“, ale nečekané dialogy mezi jednotlivci i skupinami. O Ostravě umělecké mluvila s kurátory a umělcem Petrem Lysáčkem Hana Slívová.
Související
-
Nepřemýšlejte nad vítězi, vyražte raději na výstavu, vzkazují laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého
Přijeďte se do Brna podívat na naši výstavu. To je důležitější než si přečíst článek, kdo vyhrál, a pak si myslet, že je buď mimo, nebo cool, míní fotograf Oskar Helcel.
-
Socha jako odraz tíhy. Marius Kotrba byl mistr práce s veřejným prostorem, inspiroval k diskusi
Brno to s veřejným prostorem umí. V péči o vznik kvalitních soch a pomníků je v rámci České republiky napřed, míní místopředseda Spolku sochařů Jiří Plieštik.
-
Vyšlo první LP Jiřího Bulise. Měla jsem pocit, že toužil po smířlivějším příběhu, říká dcera Lucie
Lucie Dlabolová: Jiří Bulis uměl být netrpělivý, ale taky s ním byla legrace. Nejhezčí vzpomínky na něj mám z chalupy v Krušných horách, tam taky vzniklo hodně jeho písní.
Nejposlouchanější
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Petr Stančík: K smrti silné voňavky. Uťatá hlava zločince znovu promluví
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.