Sedm témat na konci světa. Festival malých nakladatelů Tabook nabízí bohatý program
Festival Tabook vzešel z činnosti rodinného nakladatelství Baobab. 3.–5. 10. proběhne v Táboře už po osmé. Program je členěný do sedmi hlavních okruhů.
Festival Tabook vytváří možnost pro setkávání malých, kvalitních nakladatelů a čtenářů. Ti čeští, jak říkají pořadatelé v čele s ředitelkou akce Terezou Horváthovou z Baobabu, se vejdou do jedné velké místnosti, takže je možnost k tomuto setkání vytvořit bohatý program. Festival se bude v Táboře odehrávat na více než 20 místech a bude hostit přes 70 pečlivě zvolených nakladatelů z Čech i ze světa, kteří představí svou produkci. V programu najde potěšení opravdu každý, kdo má rád kulturu kolem knih – ať už interpretované čtení, diskuze, výstavy ilustrátorů, workshopy… Mimo to zahraje na festivalu několik kapel (Střešovická kramle, Café Deseado, Bavor a Javor, DJ Reverend ad.).
Na TABOOKu se objeví všichni, kdo stojí za knihou
Kromě nakladatelů, kteří rozloží své knižní poklady v prostorách táborské Střelnice na pomyslném tržišti, můžete v Táboře potkat editory, redaktory, autory, ilustrátory či grafiky. V ArtCafé představil některé akce festivalu člen organizačního tým, výtvarník Jan Čumlivský. O programu týkajícím se německého spisovatele Winfrieda Georga Sebalda promluvil jeho překladatel do češtiny, Radovan Charvát. Sebalda nezvolili organizátoři vzhledem k podtitulu festivalu náhodně. Jeho romány vykreslují intenzivní literární obraz katastrof 20. století.
Gulagy a non-stop čtení v maringotce při čaji
Jedno ze sedmi hlavních témat je non-stop čtení povídek ruského autora Varlama Šalamova.
Čtěte také
Ten celkem v lágrech na Kolymě strávil 17 let. Právě letos vyjde poslední díl jeho povídek z ruských gulagů, které u nás vyšly ve výboru Kolymské povídky. Čtení bude probíhat v maringotce, kde se bude topit a popíjet čaj.
Tiskni pomalu – čti pomalu!
Dalším tématem TABOOKu je knihtisk, který vlastně prochází alespoň trochu každým ročníkem festivalu. Jde o hodně náročnou techniku tisku, která ustoupila offsetu, ale stále má své kouzlo. Na festivalu jej představí americký tiskař Amos Kennedy a švýcarský grafik Martin Amstutz.
Právě Martin Amstutz v ArtCafé představil svůj týdeník Wochenblatt, který čas od času vydává tištěný na knihtisku metodou sázení textu do matice. Tedy nejde o nasázení napsaného textu na počítači. Tyto tisky budou k vidění na samostatné výstavě v Táboře.
TABOOK startuje „na konci světa“ už 3. 10. , kdy například Fany Loubat zahájí písní výstavu Men at work, Jáchym Topol přečte Célinovu Cestu na konec noci z nového překladu od Anny Kareninové a romská vypravěčka Olga Fečová bude vyprávět o všem, co budete chtít slyšet .
Festival TABOOK 2019 můžete navšívit v Táboře tento víkend: 3. — 5. 10. 2019
Poslechněte si celé ArtCafé o Tabooku. Hudbu připravil hudební dramaturg Václav Havelka, který také na hudební blok pozval do studia k živému ranní českého multiinstumentalistu Fandu Holého. Ten zahrál ve studiu dvě skladby a povyprávěl o svých hudebních inspiracích. Pořad moderovala Jitka Kostelníková.
Související
-
Tábor se na tři dny mění v ideální město. Knihami ho zavalil Tabook
Posedmé se od dneška do soboty koná v Táboře Tabook, festival malých nakladatelů. Rozbíhají se výstavy, přednášky, debaty, ale i program pro děti.
-
Duchové mrtvých, domácí násilí i rafinovaný humor. Jak zní nové ženské hlasy v romské literatuře?
V posledních letech se nejen na české majoritní, ale i romské literární scéně objevují výrazné mladé autorky. Kde se vzaly a o čem píší?
-
Známe nejkrásnější české knihy roku. Bodovalo progresivní nakladatelství Take Take Take i Baobab
Od dnešního odpoledne zná soutěž o Nejkrásnější české knihy roku 2018 své vítěze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.