Známe nejkrásnější české knihy roku. Bodovalo progresivní nakladatelství Take Take Take i dětský Baobab

5. duben 2019

Soutěž o Nejkrásnější české knihy roku 2018, kterou pořádá Ministerstvo kultury České republiky a Památník národního písemnictví, zná od dnešního odpoledne své vítěze. U více než 30 z 264 titulů ocenila mezinárodní porota ilustrační, grafické a polygrafické zpracování.

V kategorii Odborná literatura zvítězila publikace Co je designér: věci, místa, sdělení, kterou vydala Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze jako první publikaci v edici Katedra. V kategorii Krásné literatury se na prvním místě umístila kniha Moc a vzdor nakladatelství Filip Tomáš – Akropolis v grafické úpravě Juraje Horvátha. Dominanci v kategorii Literatura pro děti a mládež pak potvrdilo nakladatelství Baobab. Se svými tituly obsadilo první tři oceněná místa a zvítězilo s knihou Bydlíme!, která dětem vysvětluje rozdíly v bydlení lidí a zvířat.

Bydlíme!

Ilustrovaný česko-anglický abecedář ABCZ aneb H jako Havel, který přibližuje českou kulturu v mnoha oblastech, byl oceněn v kategorii Učebnice. Zejména v této kategorii porota ocenila zvyšující se kvalitu publikací. Nejkrásnější knihou o výtvarném umění se pak stala publikace Epos 257: Kořeny, větve, šlahouny Spolku Trafačka. Čím zaujala v silné konkurenci, vysvětlil člen výtvarné poroty Jiří Toman: „Zvítězil silný koncept. Kniha v materiálovém pojetí desek naprosto přímočarým, nekompromisním a autentickým způsobem odráží téma, výsledek je navíc vizuálně velmi atraktivní.“

Člověk, který ze svých postojů neuhnul ani o píď. Vychází beletrizovaný deník Vadima Deloneho

Vadim Delone

„Jedenadvacátého srpna ráno jsem se dozvěděl, že sovětské tanky vjely do Prahy. Pocit ponížení, bezmoci, zoufalství a studu za mou vlast byl nesnesitelný," píše v úvodu knihy Portréty v ostnatém drátu ruský básník, spisovatel a disident Vadim Delone, který se 25. srpna roku 1968 vydal společně s přáteli na Rudé náměstí v Moskvě na znamení protestu proti okupaci Československa.

Nejkrásnějším katalogem roku se stal průvodce stejnojmenné výstavy Pocta suknu: Textil v kontextu umění uměleckého centra 8smička v Humpolci. Autorská publikace V znamení pentódy, na které po dobu tří let spolupracovali Jan Čumlivski, Palo Čejka a Tomáš Klepoch, byla oceněna v kategorii Bibliofilie a autorské práce. Ministerstvo kultury České republiky každou z vítězných knih ohodnotilo částkou 50 tisíc korun.

Další ocenění se udělovala ve specializovaných kategoriích. Památník národního písemnictví vybral nejlepší studentské práce a udělil grafičce Lucii Lučanské z Vysoké školy uměleckoprůmyslové cenu Arna Sáňky, pojmenovanou po zakladateli soutěže, za soubor příspěvků Mujina napsaný podle japonské legendy.

Spolek českých bibliofilů jako již tradičně zvolil laureáta Ceny Vojtěcha Preissiga. Ocenění si v pražském Centru architektury a městského plánování převzala studentka Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně Veronika Hanzlíková za bakalářskou práci Příběh nebe a země.
Sdružení českých umělců a grafiků Hollar udělilo cenu Matěji Lipavskému za ilustraci knihy Věry Jirousové Twetty 1956–1963.

Tweety 1956–1963

Spolu s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze pak Památník národního písemnictví udělil i cenu pro mladého tvůrce do 30 let, kterou si odnesl Jindřich Janíček z nakladatelství Take Take Take za grafickou úpravu publikace koncipované jako rodinné album Anonym 1968–1984. Nakladatelství Take Take Take přitom se svými publikacemi uspělo i v dalších kategoriích. Druhá místa v sekcích Odborné a Krásné literatury obsadilo s Ilustrovanou ústavou České republiky a klasikou české literatury Stín kapradiny ve výrazné grafické úpravě.

Vítězné publikace představíme ve vltavském vysílání v úterý 9. dubna v  Mozaice s ředitelem Památníku národního písemnictví Zdeňkem Freislebenem.

Spustit audio