Slavíme 135 let od narození Karla Čapka. Román Krakatit míří na divadelní prkna i do rozhlasového éteru
Vltava připravuje adaptaci Čapkova románu Krakatit. Není ale sama, kdo právě tímto dílem hodlá uctít odkaz tohoto meziválečného autora. U příležitosti 135. výročí Čapkových narozenin má dnes ve Vršovickém divadle MANA premiéru stejnojmenná inscenace, jejíž scénář napsala dramaturgyně Věra Mašková.
„Román Krakatit patří k tomu nejlepšímu, co Karel Čapek napsal. Pozoruhodné mi na něm připadá právě to, že ač je to dílo, které je více než sto let staré, je neuvěřitelně moderní, dokonce bych řekla téměř postmoderní,“ říká Věra Mašková a dodává: „Jsou tam postřehy, které jsou neskutečně aktuální. Politici, kteří se snaží získat krakatit vnucují Prokopovi myšlenku, že to dělají pro vyšší dobro. Dokonce tam padne věta, že je třeba roztříštit svět pro vyšší dobro. To jsou politické argumenty, které ani sto let po napsání Čapkova Krakatitu nejsou neznámé.“ Jak se inscenace románu ujalo vršovické divadlo MANA? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
KVÍZ: Před 135 lety se narodil Karel Čapek. Jak dobře znáte jeho dílo?
Literární talent, nadčasové myšlenky i nezlomný charakter – tak lze stručně charakterizovat autora, který zemřel 25. prosince 1938, tedy před 85 lety.
-
Aby se řeklo, co je za slovy. Věra Mašková mluví o letech v Městských divadlech pražských
„V divadle nesázím na aktuality, ale na aspekt věčnosti, na to, co přetrvává,“ řekla ve Vizitce divadelní dramaturgyně Věra Mašková.
-
Při Čapkově Matce je kvůli Ukrajině silná atmosféra. Půlka diváků je na straně syna, co chce pušku
Saša Michailidis se ptá dramaturgyně Divadla MANA v Praze Vršovicích Věry Maškové a překladatele, publicisty a experta na Karla Čapka Hasana Zahiroviće.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.