KVÍZ: Před 135 lety se narodil Karel Čapek. Jak dobře znáte jeho dílo?
Literární talent, nadčasové myšlenky i nezlomný charakter – tak lze stručně charakterizovat autora, který se narodil 9. ledna 1890, tedy před 135 lety. Vyzkoušejte si, co víte o jeho životě a díle.
Aktuálně si můžete poslechnout tragikomedii bratří Čapků Adam Stvořitel s Viktorem Preissem v hlavní roli. Po dramatu R.U.R. a románu Krakatit se ve spolupráci s bratrem Josefem vrátil Karel Čapek k tématu konce světa. Férie Adam Stvořitel reaguje na politická a společenská hnutí, která přinášela a přináší jednoduchá, přímočará řešení: anarchismus, socialismus, komunismus a fašismus. Hru psali bratři Čapkové nezvykle dlouho – záměr hru napsat vznikl kolem roku 1925 a premiéru měla až 12. dubna roku 1927 v režii K. H. Hilara a na scéně V. Hofmana. Dlouho se oba autoři trápili zejména s vyústěním hry a definitivní verzi předcházela řada variant.
Dále doporučujeme k poslechu některé z jeho děl ve Čtenářském deníku. Z povídek i pohádek Karla Čapka čtou herci Václav Voska, Karel Höger, František Filipovský. Ve výběru z Apokryfů uslyšíte Libuši Šafránkovou, Simonu Stašovou, Josefa Somra, Viktora Preisse a Ladislava Hampla.
Související
-
Josef a Karel Čapkové: Adam Stvořitel. Tragikomedie o potížích se stvořením světa
Hlavní hrdina Adam se rozhodne zničit svět výstřelem z kanónu negace. To se mu povede, ale Bůh mu přikáže stvořit svět od základů znovu. Otázkou je jen jaký…
-
Karel Čapek: Případ s dítětem
Kapitola z knihy Povídky z druhé kapsy. Příběhy nejprve vycházely na pokračování v Lidových novinách, knižně se objevily na pultech v roce 1929.
-
Karel Čapek: Věci kolem nás
Na ty nejobyčejnější věci, s kterými se denně setkáváme, se uměl podívat novýma očima, v neotřelých, často překvapivých souvislostech, s lehkostí a humorem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.