Do skla se zamiloval díky seriálu, jeho plastiky prošly rukama hollywoodských hvězd. Teď Jiří Pačinek rozzářil Botanickou zahradu v Praze

7. leden 2025

Botanickou zahradu v pražské Troji rozzářily desítky skleněných rostlin a zvířat. Vyrostly pod rukama uměleckého skláře Jiřího Pačinka. Mezi nejvýraznější exponáty patří fantastické rostliny nazvané skleněnka zářivá či masožravá Adéla, skleněné zvířecí motivy včetně plameňáků a ještěrek či křišťálový betlém pod největším osvětleným stromem v Praze. Ve dne se skleněné květy a zvířata třpytí v záři slunce, zatímco večer ožívají světelnou a zvukovou show.

Jiří Pačinek založil také vlastní sklářskou huť v Kunraticích u Cvikova. Její součástí je Skleněná zahrada a Křišťálový chrám výstava v Kostele Povýšení svatého Kříže. Na volně přístupné Skleněné zahradě se skleněné květiny, listy a jiné tvary se mísí se skutečnými rostlinami.

Do skla jsem se zamiloval díky seriálu Synové a dcery Jakuba skláře.

Výstava Křišťálová zahrada ve dne představuje unikátní skleněné instalace. Večer se hrou světel a hudby mění v pohádkovou říši

Jiří Pačinek patří k nejuznávanějším českým uměleckým sklářům. Kdo ho na profesní cestě ovlivnil? Měl nějaké vzory? Co všechno k profesi skláře patří? Jak vypadá celý proces výroby skleněného objektu? A jaký měl pocit, když sklo z jeho huti masakrovali herci ve filmu Na nože: Glass Onion? Poslechněte si celý rozhovor.

 

Spustit audio

Související