Krajina ve skle a sklo v krajině: drahokámky z Jizery, vrásnění váz čedičem i lesní hřbitov sklářů v osadě Kristiánov
Zuzana Kubelková rozšiřuje možnosti skla pomocí experimentů s materiály a technologiemi. Její objekty, reflektující motiv vnitřních krajin, jsou k vidění na výstavě Inter Alia v pražské Galerii Kuzebauch. Barbora Tydlitátová do krajiny vkročila jako sběračka: objevuje lokální ložiska „železnobrodských drahokamů“ – reliktů sklářské produkce a vytváří z nich Horniny budoucnosti. Kurátor Petr Nový vnáší historickou perspektivu a popisuje otisky sklářské produkce v naší krajině.
Související
-
Libenský a Brychtová překonali ve skle řadu bariér. Příběhy jejich děl jsou stále živé
„Stanislav Libenský byl bytostným malířem,“ říká Sylva Petrová. Vydejte se po stopách umělce, který se spolu s Jaroslavou Brychtovou stal legendou ještě za svého života.
-
V měsíčních krajinách uhelných dolů raší lázně a mutují polarity. Nechte se uchvátit jejich terénem
Nové krajiny se otevírají i tam, kde bychom je nečekali. Vyrážíme na průzkum míst, která vznikají součinností lidí, strojů, přírodních sil i nelidských organismů.
-
Když se nudí kurátor, bude se nudit i návštěvník, míní šéfkurátor Muzea skla a bižuterie
„Naše expozice každý rok mírně měníme. Doplňujeme je, něco přibereme, něco ubereme, přidáváme další programy‘“, popisuje šéfkurátor Muzea skla a bižuterie Petr Nový.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.