Krajina ve skle a sklo v krajině: drahokámky z Jizery, vrásnění váz čedičem i lesní hřbitov sklářů v osadě Kristiánov
Zuzana Kubelková rozšiřuje možnosti skla pomocí experimentů s materiály a technologiemi. Její objekty, reflektující motiv vnitřních krajin, jsou k vidění na výstavě Inter Alia v pražské Galerii Kuzebauch. Barbora Tydlitátová do krajiny vkročila jako sběračka: objevuje lokální ložiska „železnobrodských drahokamů“ – reliktů sklářské produkce a vytváří z nich Horniny budoucnosti. Kurátor Petr Nový vnáší historickou perspektivu a popisuje otisky sklářské produkce v naší krajině.
Související
-
Libenský a Brychtová překonali ve skle řadu bariér. Příběhy jejich děl jsou stále živé
„Stanislav Libenský byl bytostným malířem,“ říká Sylva Petrová. Vydejte se po stopách umělce, který se spolu s Jaroslavou Brychtovou stal legendou ještě za svého života.
-
V měsíčních krajinách uhelných dolů raší lázně a mutují polarity. Nechte se uchvátit jejich terénem
Nové krajiny se otevírají i tam, kde bychom je nečekali. Vyrážíme na průzkum míst, která vznikají součinností lidí, strojů, přírodních sil i nelidských organismů.
-
Když se nudí kurátor, bude se nudit i návštěvník, míní šéfkurátor Muzea skla a bižuterie
„Naše expozice každý rok mírně měníme. Doplňujeme je, něco přibereme, něco ubereme, přidáváme další programy‘“, popisuje šéfkurátor Muzea skla a bižuterie Petr Nový.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.