Libenský a Brychtová překonali ve skle řadu bariér. Příběhy jejich děl jsou stále živé
„Stanislav Libenský byl bytostným malířem,“ říká Sylva Petrová. Vydejte se po stopách umělce, který se spolu s Jaroslavou Brychtovou stal legendou ještě za svého života.
Stanislav Libenský byl syn kováře, nadaný žák, nezapomenutelný učitel a výtvarník, který své myšlení realizoval ve skle. 100 let od jeho narození a 19 let po jeho smrti je dílo, které vznikalo v úzké spolupráci s Jaroslavou Brychtovou, svébytnou a otevřenou výpovědí. Zprávy o světě, které nám Libenský s Brychtovou zanechali, jsou ušlechtilé, plastické a tavené ve výlučné matérii skla. Právě skrze tvorbu této dvojice se do dějin výtvarného umění propisuje příběh českého studiového skla, které stojí na svobodném vyjádření a odporuje známým prověřeným postupům. „Libenský s Brychtovou přizpůsobili technologii taveného skla velkým realizacím do architektury, čímž ohromili svět. Dosud nemá řada z nich ve světě obdoby,“ upozorňuje Sylva Petrová.
Co předcházelo vzniku malované vázy Srdce? Za jakých okolností otevřela miska Hlava příběh české tavené plastiky? Čím se vymykají vitráže v oknech Katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha, které jsou běžným smrtelníkům neviditelné? Co může člověk spatřit v Zeleném oku pyramidy?
Poslechněte si sérii pěti krátkých rozhovorů se Sylvou Petrovou, kurátorkou Uměleckoprůmyslového musea v Praze, badatelkou, publicistkou a emeritní profesorkou Univerzity v Sunderlandu. Seriál vznikl u příležitosti 100. výročí narození Stanislava Libenského, které si připomínáme 27. března. Seriál připravila Tereza Lišková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.