Pracovna: V ateliéru sklářského výtvarníka, sochaře a designéra Ronyho Plesla
Rony Plesl (1965) patří k nejlepším tvůrcům skleněné plastiky i v mezinárodním měřítku. Sklář, sochař, designér a vedoucí Ateliéru skla na pražské UMPRUM je například autorem filmové ceny Český lev, mnoha pivních sklenic pro nejrůznější pivovary nebo svítidel a kolekcí například pro slavné značky jako jsou Bomma, Rückl nebo Lasvit.
Plesl se dnes věnuje hlavně své autorské tvorbě. Baví ho práce s architekty, kdy vymýšlí díla přímo do interiérů budov. Sbírá umění, miluje Itálii, kde má své bohaté studijní i pracovní zkušenosti a rád se dívá na filmy.
Čtěte také
V minulém roce jste se s jeho tvorbou mohli seznámit například v Muzeu Kampa, kde byla výstava jeho skleněných plastik pod názvem Rony Plesl: Stromy rostou z nebe. Pod stejným názvem vystavoval obrovské skleněné kmeny stromů na bienále v italských Benátkách přímo v kostele Santa Maria della Visitazione z počátku 16. století. Právě tyto obrovské 3D jednolité plastiky vytváří ve spolupráci se sklářským inovátorem Jiřím Šínem. Pro Plesla je charakteristická také práce s jasně zeleným uranovým sklem.
Do jeho ateliéru v Karlíně se vypravila naše reportérka Zuzana Filípkovou. Reportáž z této návštěvy si můžete pustit zde…
Související
-
Pracovna: V ateliéru malíře a grafika Patrika Hábla
Výtvarník Patrik Hábl (1975) patří na naší umělecké scéně k nejvýraznějším malířův střední generace. Znají ho ale i za hranicemi.
-
Pracovna: Ve studiu DJ, skladatele, producenta a multimediálního umělce Tomáše Dvořáka aka Floexe
Klarinetista, skladatel, producent a multimediální umělec si svůj pseudonym složil z anglických slov float (plout) a experiment. Věnuje se hned několika žánrům i oborům.
-
Pracovna: S duem SKUTR na zkoušce ve Státní opeře Praha
Oceňované režisérské duo SKUTR má na svém kontě jak svou autorskou tvorbu, tak klasická díla. Pouštějí se do nejrůznějších žánrů od činohry po operu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.