Pracovna: Ve studiu DJ, skladatele, producenta a multimediálního umělce Tomáše Dvořáka aka Floexe

19. únor 2024

Tomáš Dvořák (1978) známý jako Floex patří mezi nejvýraznější osobnosti na české hudební scéně. Klarinetista, skladatel, producent a multimediální umělec si svůj pseudonym složil z anglických slov float (plout) a experiment. Věnuje se hned několika žánrům i oborům. Jeho znělky provází už čtyři roky posluchače Českého rozhlasu Vltava.

Pohybuje se na hranici mezi elektronickou a akustickou hudbou. Nejen v Čechách ale i v zahraničí se proslavil jako autor hudby k slavným počítačovým hrám jako jsou Samorost 2 a 3, Machinarium a novinky Phonopolis z dílny českého herního studia Amanita Design. Dvořák ale vydává i vlastní alba (Zorya, A Portrait od John Doe) a založil také sextet složený ze smyčců, dechů, vibrafonu a elektroniky nazvaný Floex Ensembl.

Čtěte také

S tímto komorním tělesem i často vystupuje robot Josef, což je postava z hry Machinarium. Tato „loutka“ o velikosti malého dítěte usedá za bicí a to někdy v případě DJ vystoupení Tomáše Dvořáka. Vystudoval Institut základů vzdělanosti na UK, zvuk na FAMU a ateliér nových médií Michaela Bielického na AVU. Floex tak často propojuje hudbu s vizuálním uměním a vytvořil hned několik hudebních interaktivních instalací a performancí (Živá partitura, Křižovatka, Archifon…). Skládá také hudbu pro filmy a spolupracuje s výtvarníky (například s Federico Díazem na projektu Turbulence).

Do jeho studia v rodinném domě na okraji Prahy nahlédla také naše reportérka Zuzana Filípkovou. Reportáž z této návštěvy si můžete pustit zde…

autor: zuf
Spustit audio

Související