Pracovna: Při přípravě výstavy s kreslířkou, sochařkou a multimediální umělkyní Filomenou Boreckou
Filomena Borecká (1977) je česká kreslířka, sochařka a multimediální umělkyně žijící od roku 1998 převážně v Paříži. Původně studovala hořickou sochařskou školu, poté byla krátce na pražské AVU a později ji přijali na École nationale supérieure des beaux-arts v Paříži. Jejími profesory byli Joel Fischer, Guiseppe Penone, Erik Dietman i Richard Deacon. Absolvovala též prestižní roční stáž Master Fine Arts Program na Hunter College v New Yorku a další stáže a programy.
Jejím ústředním tématem je lidský dech, se kterým pracuje ve svém výtvarném vyjádření. S vlastním dechem pracuje, když kreslí, ale také si nahrává dech jiných lidí a vytváří instalace a objekty jako je Banka dechu – Phrenos (2011). Zvukový objekt, do kterého návštěvníci mohou vstoupit, je udělaný z recyklovaného plátna létajícího balónu. V něm uslyšíte nahrané dechy různých lidí – od dítěte po staršího muže. Autorka tím poukazuje na vzájemnou propojenost nás všech právě skrze dýchání. Tento objekt vystavovaný různě po světě můžete vidět do 8. září také v Národní galerii Praha.
Více se o práci Filomeny Borecké, ale také o tom, kde je pro ni „doma“ se dozvíte z celého rozhovoru, který probíhal přímo ve Veletržním paláci, kde ji reportérka Zuzana Filípková zachytila přímo při práci na velkoformátové abstraktní malbě na zeď galerie.
Související
-
Pracovna: V galerii DOX s historikem umění, kurátorem a pedagogem Otto M. Urbanem
Otto M. Urban je synem historika Otty Urbana a dějiny umění a estetiku vystudoval na FF UK v Praze. V letech 2012–16 vedl Katedru teorie a dějiny umění na AVU v Praze.
-
Pracovna: V ateliéru sklářského výtvarníka, sochaře a designéra Ronyho Plesla
Rony Plesl patří k našim nejlepším tvůrcům skleněné plastiky. Je autorem filmové ceny Český lev, mnoha pivních sklenic a kolekcí pro značky jako jsou Bomma, Rückl, Lasvit.
-
Pracovna: V ateliéru malíře a grafika Patrika Hábla
Výtvarník Patrik Hábl (1975) patří na naší umělecké scéně k nejvýraznějším malířův střední generace. Znají ho ale i za hranicemi.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.