Systémy vidění pro inteligentní vozidla

14. říjen 2011

Vozidla vybavená inteligentními systémy bránícími nehodám – to je nejen sen každého řidiče, ale i téma dnešní rubriky ze světa vědy, kterou připravila Jana Olivová.

Vědci z Českého vysokého učení technického v Praze se podílejí na evropském výzkumu systémů pro inteligentní vozidla, které by měly zajistit bezpečnější a efektivnější řízení automobilů. Takovéto systémy by měly samy vyhodnocovat nebezpečné situace, v případě potřeby zasáhnout do řízení a bránit tak dopravním nehodám.

Jak v příspěvku Jany Olivové vysvětluje docent Radim Šára z Katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT, nezbytným předpokladem pro to je strojové vnímání, především počítačové vidění. Je nutné pro to, aby vozidlo samo dokázalo rozpoznat nebezpečné situace a naplánovat potřebný manévr. A právě na jeho výzkumu se čeští vědci podle docenta Radima Šáry podílejí.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.