Svět designu opustila další ikona. Minulý týden zemřel ve věku 89 let Zeev Aram, vizionář, obchodník, galerista a neúnavný podporovatel kultury designu

30. březen 2021

Zeev Aram byl již několik desetiletí stálicí na britské designérské scéně. Společně se svým obchodem Aram Store a stejnojmennou galerií, která se nachází nedaleko londýnské Covent Garden, byl aktivním hráčem v pozadí. Společně se svým týmem distribuoval výjimečný světový design do Velké Británie a v galerii dával příležitost mladým tvůrcům prezentovat svou práci. Projekty a výstavy, která Zeev Aram pořádal, byly vždy velmi pozitivně přijímány odbornou i širokou veřejností.

K jeho úspěchům však vedla trnitá cesta. Zeev Aram se narodil v roce 1931 v rumunské Cluji jako syn židovských hoteliérů. V roce 1940 se podařilo celé rodině uprchnout do Palestiny, kde malý Zeev vyrostl. Po válce působil chvíli v armádě, ale brzy ho zlákala architektura. V roce 1957 odjel do Londýna, kde prošel studiem nábytkového a interiérového designu na prestižní Central Saint Martins College of Art and Design. Své vzdělání zužitkoval v práci u slavných architektů jako byli Ernő Goldfinger a později Sir Basil Spence.

Nakonec však kariéry architekta zanechal a místo toho si v roce 1964 založil v londýnské čtvrti Chelsea svůj vlastní obchod Aram Designs Ltd. Zasvětil tak svůj život jiným designérům, popularizaci jejich práce a tvorbě příležitostí pro jejich talent. Ve svém showroomu prodával jako první ve Velké Británii licencované produkty od modernistických architektů a designérů, včetně Miese van de Roheho, Le Corbusiera nebo Marcela Breuera. S nabídkou modernistického designu od značek, které neměly v té době ve Velké Británii ještě zastoupení, měl úspěch. Rozšířil nabídku a v roce 1973 se přestěhoval na adresu Kean Street nedaleko Convent Garden, kde se jeho stejnojmenný obchod nachází dodnes.

Tehdy také znovuobjevil zcela zapomenutou tvorbu původem irské dekoratérky, designérky a architektky Eileen Gray. Gray se rozhodla dát Aramovi výhradní licenci na výrobu některých svých nábytkářských objektů z 20. a 30. let. Do té doby o Eileen Gray téměř nikdo neslyšel. Aram však její legendu bravurně sdělil odborné veřejnosti a ze zapomenuté designérky se během několika málo let stala jedna z nejuznávanějších postav francouzského meziválečného interiérového designu. Sám Aram se také jako konzultant podílel na nedávné rekonstrukci domu Eileen Gray, který si postavila v jižní Francii v roce 1929.

Logo

Kromě historie designu a jejího znovuobjevování se Zeev Aram věnoval intenzívně i mladým talentům, a to v rámci své vlastní galerie Aram. V jejích prostorách se pravidelně pořádají experimentální výstavy představující studenty nebo nové naděje. K těm patřili také dnes již slavní designéři jako Jasper Morrison, Thomas Heatherwick, Ron Arad, studio Raw Edges a další. Všichni alespoň z části vděčí svým úspěšným kariérám právě Zeevu Aramovi, který svůj život a odhodlání beze zbytku věnoval designu a jeho světu krásy a funkce.     

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související