Silné postavy jsou v mých knihách vždycky ženy, říká Bianca Bellová. Právě jí vychází nový román Neviditelný muž

12. prosinec 2024

Kdo je Neviditelný z názvu zatím poslední knihy Bianky Bellové? Co se při psaní snaží autorka vyhmátnout a proč své texty často zasazuje do fiktivních krajin? Poslechněte si celý rozhovor.

Chci dát čtenáři možnost fantazírovat a promítat si tam vlastní představy, vlastní vzpomínky a trochu si ten text odpracovat.

Bianca Bellová: Neviditelný muž

Čtyři roky a čtyři knihy, to je bilance spisovatelky Bianky Bellové. Nový román Neviditelný muž volně vychází z rukopisu, který měla v šuplíku a nikdy nevyšel. Dvě časové linky spojuje několik postav i osudů. Tajemství, rodinná dramata, exotické prostředí, nenávist i láska. Ale především silná atmosféra. „Silné postavy, které text posouvají vpřed, jsou v mých knihách vždycky ženy. Mužské postavy jsou pak slabé, smýkané osudem, které za tím vlají a snaží se přizpůsobit. Proč to tak je, to úplně přesně nevím,‶ říká Bianca Bellová. „Text se tvořil sám pod mýma rukama, já na tom neměla moc velký podíl,“ doplňuje autorka. 

Snažím se nepsat tak, aby se text čtenáři zalíbil nebo abych mu šla vstříc. Myslím, že čtenář ocení, když v textu najde něco, s čím může sám trochu bojovat nebo do toho napnout nějaké síly, zužitkovat vlastní čtenářskou zkušenost…

Jak se stalo, že je hlavní hrdinka románu rozhlasovou redaktorkou? Píšou se Biance Bellové lépe ženské, nebo mužské postavy? Jak přistupuje k tvůrčímu procesu? A myslí při psaní na čtenáře a čtenářky? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.