Chceme Vás, ale bez honoráře. Proč se po umělcích tak často žádá, aby poskytovali své know-how zadarmo?

27. březen 2024

Saša Michailidis se ptá spisovatelky Biancy Bellové a výtvarnice, ilustrátorky Barbory Müllerové z festivalu ilustrace a komiksu LUSTR. Bianca Bellová se nedávno veřejně ohradila proti ne tak neobvyklé praxi, kdy ji organizátoři kulturních akcí nabízí účast, ovšem bez honoráře. Jak jsou v Česku oceňováni umělci, když prezentují svou tvorbu na veřejných akcích? Proč se po nich tak často žádá, aby poskytovali své know-how zadarmo? Pomohlo by kultuře více zapojit komerční sféru?

Moderuje: Saša Michailidis
Editorka: Lenka Buriánková

Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.

autoři: Saša Michailidis , Lenka Buriánková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.