Stromy rostou z nebe. Navštěvovanou instalaci Ronyho Plesla z Biennale Arte v Benátkách vystavuje Museum Kampa

4. duben 2023

Rony Plesl patří k mezinárodně nejuznávanějším tvůrcům v oblasti skleněné plastiky. Zkoumá její možnosti a záměrně k ní přistupuje jako k osobitému médiu. Současná výstava v Museu Kampa odhaluje nejen jeho aktuální polohu tvorby v médiu skla, ale poprvé prezentuje i kresby, jež Plesl chápe jako legitimní součást své tvorby.

„Věřím tomu, že přírodu a všechny ty věci kolem nás stvořila nějaká síla, která je v nebi. Nestvořil to člověk. Takže v názvu je ukryta spousta jinotajů o vážení si přírody a uvědomění si, že jsme to tady nevybudovali my a neměli bychom to tady zničit,“ vysvětluje autor Rony Plesl název i celý námět výstavy.

Podstatná část výstavy měla výstavu na benátském Biennale. Jde o tři vzrostlé kmeny stromů – dva z křišťálového a jeden z uranového skla, které vznikaly v dílně v Bělí pod Bezdězem. K vidění jsou i další přírodní motivy – kořeny, pařezy, stonky růží, kytice a další. 

Výstava bude v prostoráh Musea Kampa k vidění do 2. července 2023.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.