Sto let rozhlasového vysílání u nás. Mozaika si pro dnešní výročí připravila speciální program

18. květen 2023

„Českému rozhlasu bych přála, aby si uvědomil, že podporuje a vytváří kulturnost národa. A že to je odpovědná činnost. A aby se mu to nadále vedlo,“ řekla operní pěvkyně Dagmar Pecková v rozhovoru ve speciální ranní Mozaice. Pozvala také na koncert v Riegrových sadech v Praze, kterým Český rozhlas oslaví své 100. narozeniny.

Jedním ze speciálních hostů ranního vysílání Mozaiky byla operní pěvkyně Dagmar Pecková. Pustili jsme jí také archivní rozhovor i jednu z prvních nahrávek, kterou pořídila v rozhlasových studiích – Jaques Offenbach: Modrovous, natočeno v roce 1985!

O hudební podobu výroční ranní Mozaiky vysílané 18. května mezi 7 až 10 hodinou se postarali Petr Budín a Ondřej Jurásek z rozhlasového archivu, kteří vybírali z bohatých fondů Českého rozhlasu unikátní nahrávky.

K rozhlasovému výročí vyšla také nová kniha nazvaná Rozhlasto. O tom, jakým způsobem mapuje rozhlasové století více řekli editoři knihy a archiváři Českého rozhlasu Dušan Radovanovič a Tomáš Dufka.

Ranní Mozaiku moderovali Naděžda Hávová a František Šedivý.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.