Stefan Grabinski: Bludný vlak

21. prosinec 2015

(Železniční legenda). Povídka haličského autora.

Poslouchejte na Vltavě 21. prosince 2015 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do neděle 27. prosince 2015.


Narozen roku 1887, vystudoval filologii a polskou literaturu ve Lvově. Od dětství trpěl tuberkulózou, která byla v rodině dědičná. Nemoc pravděpodobně měla za následek jeho ponurý pohled na život. Po ukončení studií pracoval jako středoškolský učitel v městě Przemyslu, ale zdravotní stav ho donutil odejít do penze. Dožil sám, zapomenut a v naprosté chudobě.

Výběr z Grabinského tvorby vyšel v Německu v prestižní hororové edici Knihovna domu Usherů roku 1953 a ve Spojených státech mu po vydání rozsáhlé sbírky Temná oblast (1993) dali okamžitě přídomky „polský Poe“ a „polský Lovecraft“. Tři z jeho příběhů se dočkaly i filmového zpracování.

Literárně Grabińského tvorba čerpá z tradice modernistické psychologické prózy. Autor byl fascinovaný fenomény psychopatologie, parapsychologií i dobovým zájmem o okultní vědy, ale především vycházel z tradice hororu a fantastiky 19. a začátku 20. století. Byl také vášnivým ctitelem prvních expresionistických filmů.


Autor: Stefan Grabinski Překlad: Libor Martínek Připravila: Jiřina Tejkalová

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...