Stefan Grabinski: Bludný vlak

03534767.jpeg

(Železniční legenda). Povídka haličského autora.

Poslouchejte na Vltavě 21. prosince 2015 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do neděle 27. prosince 2015.


Narozen roku 1887, vystudoval filologii a polskou literaturu ve Lvově. Od dětství trpěl tuberkulózou, která byla v rodině dědičná. Nemoc pravděpodobně měla za následek jeho ponurý pohled na život. Po ukončení studií pracoval jako středoškolský učitel v městě Przemyslu, ale zdravotní stav ho donutil odejít do penze. Dožil sám, zapomenut a v naprosté chudobě.

Výběr z Grabinského tvorby vyšel v Německu v prestižní hororové edici Knihovna domu Usherů roku 1953 a ve Spojených státech mu po vydání rozsáhlé sbírky Temná oblast (1993) dali okamžitě přídomky „polský Poe“ a „polský Lovecraft“. Tři z jeho příběhů se dočkaly i filmového zpracování.

Literárně Grabińského tvorba čerpá z tradice modernistické psychologické prózy. Autor byl fascinovaný fenomény psychopatologie, parapsychologií i dobovým zájmem o okultní vědy, ale především vycházel z tradice hororu a fantastiky 19. a začátku 20. století. Byl také vášnivým ctitelem prvních expresionistických filmů.


Autor: Stefan Grabinski Překlad: Libor Martínek Připravila: Jiřina Tejkalová

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby