Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Mužik Marej (Ze spisovatelova deníku)

23. březen 2016

Ve vzpomínce na příběh z dětství - rámcovaný evokací prožitku ruské káznice - Dostojevskij vypovídá mimo jiné o vztahu ruské inteligence a prostého lidu.

Poslouchejte na Vltavě 23. března 2016 v 9:30. Po odvysílání se zamyšlení objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do úterý 29. března 2016.


Povídka je označována jako „sváteční“ - vznikla jako novinářský příspěvek k blíže neurčenému svátku. Z literárního hlediska je zajímavá dvojí retrospektiva: vypravěč se vrací do doby, kdy mu byla 29 let a vzápětí se vrátí až do dětství, kdy mu bylo 9 let. Povídka Mužik Marej (originál je z roku 1876) vyšla u nás v roce 2013 v překladu Aleny Morávkové v souboru próz Dvojník.


Čte: Jaromír Meduna

Autor: Fjodor Michajlovič Dostojevskij Překlad: Alena Morávková Připravil: Vratislav FärberRežie: Lukáš Hlavica

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.