Sławomir Mrożek: Bajky (4 části)

11. duben 2017

Výběr ze sbírky Kohout, Lišák a já polského spisovatele a významného evropského autora absurdního dramatu 20. století. On-line k poslechu do čtvrtka 20. dubna 2017.

Vysíláme na Vltavě od 11. do 14. dubna 2017 vždy v 9:30. Všechny díly se po odvysílání postupně objeví také na našem webu, kde si je budete moci ještě po dobu jednoho týdne přehrát.

Povídky Slawomira Mroźka vyšly česky v překladu Heleny Stachové pod názvem Kohout, lišák a já v roce 2009. Polonista Jan Faber svou tehdejší recenzi opatřil titulkem Silný vývar z Mroźka. Tento silný vývar je výborem z krátkých povídek připomínajících bajky, které Slawomir Mroźek napsal v letech 1980 až 1993.

Na malé ploše autor představuje velké podobenství o podstatě lidství, lásky, strachu či smrti, podobenství, ze kterého zaznívá silný morální apel. Nejedná se však o zábavu smrtelně vážnou, Slawomir Mroźek mistrně předvádí, jak lze i o tématech, která jsou nesmírně závažná, hovořit nevážně.

Účinkuje: Michal Čapka

Překlad: Helena Stachová
Připravila: Eva Lenartová
Zvuk: Marek Hoblík
Režie: Simona Nyitrayová

Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?