Spisovatelka, která rozbila vžitá tabu. Cervantesovu cenu si teprve po šesté odnese žena

11. listopad 2021

Ve středu 10. 11. zveřejnil španělský ministr kultury Miquel Iceta jméno nové držitelky nejprestižnějšího literárního ocenění, které zná španělsky mluvící svět. Cervantesovu cenu získala uruguayská básnířka, prozaička a novinářka Cristina Peri Rossi.

Spisovatelka letos oslaví 80. narozeniny. Publikuje od první poloviny 60. let a její úctyhodná bibliografie rovnou měrou zahrnuje romány, povídky, básně i eseje. Její knihy byly přeloženy do patnácti světových jazyků včetně slovenštiny a polštiny. Český překlad dosud chybí. Crisitna Peri Rossi je ve světě vnímána jako vůdčí osobnost hispanoamerické literatury v éře po tzv. boomu, ke kterému patřili spisovatelé jako Gabriel García Márquez, Mario Vargas Llosa a Julio Cortázar. 

Uruguayská básnířka, prozaička a novinářka Cristina Peri Rossi

Jedním ze způsobů jak být na živu, je toužit.
Cristina Peri Rossi

Její povídky směřují k fantastickému žánru a mohou být vnímány jako uruguayská odpověď na díla slavnějších argentinských spisovatelů Jorge Luise Borgese a Adolfa Bioye Casarese. Nejen v poezii se snažila nově tematizovat erotiku, kterou chtěla vymanit z mužské nadvlády. Roku 1971 publikovala básnickou sbírku Evohé. V ní se zabývá ženskou erotickou vášní. Vášeň a touhu přitom vnímá jako motor lidské existence.

Stav exilu

Od roku 1972 žije v exilu (nyní již po řadu let v Barceloně). Právě toto téma dominuje od 70. let její próze. Nejznámější román nese název La nave de los locos (Loď bláznů) a vyšel roku 1984. Řada kritiků ho považuje za nejvýznamnější hispanoamerický román v éře po zmíněném boomu, který proběhl ve dvou předchozích dekádách. Román se zabývá exilovou zkušeností hlavního hrdiny. Jeho život je plný osamělosti, odcizení a chaosu. „Každý jsme exulantem odněkud, od něčeho nebo někoho,“ píše autorka a je zřejmé, že exil vnímá jako obecný lidský úděl a jistou konkretizaci cizosti. 

Čtěte také

Autorka průkopnice

Cristina Peri Rossi proklestila cestu, po které dnes kráčí řada hispanoamerických autorek. Jmenujme např. Samantu Schweblin, Marianu Enríquez a Gabrielu Cabezón Cámaru. Byla to ale právě Peri Rossi, která otevřela řadu do té doby odsouvaných témat. Krom erotiky začala např. systematicky zkoumat i svět dětí a dospívajících.

Smutným momentem tohoto ročníku Cervantesovy ceny bylo letošní úmrtí dvou předchozích držitelů Francisca Brinese a Joana Margarita, kteří měli původně zasednout v odborné porotě. Slavnostní předání se jako vždy uskuteční 23. dubna následujícího roku. Tímto datem se připomíná den úmrtí Miguela de Cervantese. 

autor: Petr Šmíd
Spustit audio

Související