Sochař a světoobčan. Nová výstava Ivana Meštroviće si klade za cíl obnovit zájem o sochařské médium
Jeho tvorba byla ukotvena v antické a středomořské tradici, ale byla ovlivněna i vídeňskou secesí, symbolismem, nebo impresionismem. Řeč je o chorvatském sochaři Ivanu Meštrovičovi. Měl vztah i k českému prostředí – přátelil se s rodinou Masaryků i s českým sochařem Bohumilem Kafkou. Ne nadarmo dostala jeho výstava, kterou 24. listopadu otevře Galerie hlavního města Prahy v hlavní budově Městské knihovny v Praze, název Ivan Meštrović: Sochař a světoobčan.
„Ivan Meštrović měl velmi strmou kariérní dráhu, protože území bývalé Jugoslávie je obsypáno jeho pracemi – jak Bosně a Hercegovině, tak Záhřebu, tak Bělehradě, Dubrovníku i v jiných městech. A my jej chápeme vlastně jako příklad takové figury, která byla neustále v pohybu,“ říká spolukurátorka výstavy Sandra Baborovská.
Výstava bude pojata jako mapa Evropy, v rámci níž Meštrović vystavoval a tvořil (Praha, Vídeň, Paříž, Cannes, Londýn, Ženeva, Bern, Řím, Benátky, Záhřeb, Bělehrad, Split, Cavtat, Dubrovník, Knin, Bukurešť, Krakov, Varšava). Kromě Evropy pracoval Meštrović i ve Spojených státech amerických (v New Yorku, Buffalu, Detroitu, Rochesteru, Chicagu, St. Louis, Bostonu a Clevelandu). U jednotlivých děl jsou většinou kromě datace uvedena právě i místa vzniku.
Související
-
Museum Kampa vystavuje tvorbu umělce Stanislava Kolíbala i realizace architekta Josefa Pleskota
Stanislav Kolíbal se řadí k nejvýznamnějším žijícím českým umělcům. Architekt Josef Pleskot patří mezi nejoceňovanější architekty své generace. Oba vystavují v Museu Kampa.
-
Ostravská městská galerie pro současné umění PLATO se přestěhovala z hobbymarketu do nových prostor
Ostravská galerie pro současné umění PLATO zahájila provoz v nově zrekonstruované budově bývalých jatek. Na co lze v těchto kulturních prostorách narazit?
-
Cesta předurčena osudem. V Kutné Hoře otevřeli retrospektivní výstavu malířek Květy a Jitky Válových
Od narození kladenských malířek – dvojčat Květy a Jitky Válových uplyne 13. prosince 100 let. U této příležitosti připravila galerie GASK rozsáhlou výstavu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.