Cesta předurčena osudem. Galerie Středočeského kraje otevřela retrospektivní výstavu malířek Květy a Jitky Válových

8. listopad 2022

Od narození kladenských malířek – dvojčat Květy a Jitky Válových uplyne 13. prosince 100 let. Od roku 1957 byly členkami skupiny Trasa a v roce 1994 ocenili jejich celoživotní tvorbu ve Vídni prestižní Cenou Johanna Gottfrieda Herdera. Ke stému výročí jejich narození připravila Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře retrospektivní výstavu nazvanou Květa a Jitka Válovy: CESTA PŘEDURČENA OSUDEM.

Válovky

Sestry „Válovky" patří k nejvýraznějším osobnostem českého umění od konce 50. let 20. století, kdy se staly součástí výrazného nástupu mladé umělecké generace v rámci uvolňujících se poměrů společensko-kulturního tání. Jejich tvorba je z větší části zasazena do průmyslových objektů jejich rodného Kladna. Soustředily se na zachycení figur, člověka-dělníka, soucit s jeho osudem a údělem.

Výstava je koncipována jako symbolická „pouť“, rozčleněná do dvanácti tematických okruhů. Obsahuje monumentální plátna i drobné kresby, skici a grafiky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.