Probudit představivost, probudit snění. Galerie GASK zve do Trnkových Zahrad imaginace
Filmy Staré pověsti české, Sen noci svatojánské nebo ilustrace k Hrubínovu Špalíčku říkadel a pohádek. To jsou jen některá z děl Jiřího Trnky. Svět českého ilustrátora, loutkáře, kostýmního výtvarníka a režiséra animovaných filmů teď představuje Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře.
Retrospektivní výstava vznikla u příležitosti 50. výročí Trnkova úmrtí, a jeho dílo přibližuje dosud nejkomplexnějším způsobem. Její autoři – Trnkův syn Jan a vnuk Matyáš – chtěli, aby byla jiná než všechny výstavy předchozí: „Základní úhly pohledu jsou dva. Představit Trnku jako autora ve všech oborech, ve kterých vynikal. Ten druhý potom představit ho očima dvou malých dětí, které přicházejí na výstavu a ocitají se v zahradách imaginace, tedy v domě a zahradě Jiřího Trnky,“ říká ke koncepci výstavy jeden z členů autorského týmu, ředitel loutkového divadla Alfa Jakub Hora.
Trnka loutkář, ilustrátor i sochař
Trnkovu činnost na poli divadla, filmu a knižní ilustrace představuje první část expozice. Kromě známých loutek vytvořených pro Skupovo divadlo i filmy, které Trnku celosvětově proslavily, ale nabízí i méně známý pól umělcovy tvorby: „Představujeme i Trnkovu volnou tvorbu, tedy obrazy, sochy a plastiky. Tuto část jsme také doplnili o řadu multimediálních a audiovizuálních exponátů, které Trnkovu tvorbu shrnují,“ vysvětlil Jakub Hora.
Staré loutky a plastiky v nových filmech
Hned jedna z prvních místností dominuje šest desítek loutek z divadelních inscenací i Trnkových nejslavnějších filmů (Starých pověstí českých nebo Snu noci svatojánské).
S loutkami, které byly ještě před rokem v dezolátním stavu, pak Trnkovi potomci natočili i zbrusu nový film: „Před rokem jsme loutky, které Trnka pro divadlo začal tvořit už ve 20. letech 20. století, posbírali a zrekonstruovali. Jan Trnka napsal vlastní scénář k loutkovému filmu, kde tyto loutky vystupují, a právě tento příběh diváci expozice uvidí. To samé se stalo i s plastikami, které jsme využili pro tvorbu artového filmu Tanec soch,“ uvedl Jakub Hora.
Alenka v říši divů, Pohádky bratří Grimmů i Pohádky tisíce a jedné noci
První část výstavy detailně přibližuje i Trnku ilustrátora. Vedle kreseb, které Trnka vytvořil pro Hrubínův Špalíček nebo Nezvalovu knihu Anička skřítek a Slaměný Hubert, ukazuje i ilustrace doprovázející Karafiátovy Broučky, Pohádky J. Ch. Andersena, Holanova Bajaju nebo Carrolovu Alenku v říši divů.
Nechybí ani kresby, kterými Trnka doprovodil svůj jediný autorský text, imaginativní Zahradu. Druhá část výstavy, určená hlavně dětem, návštěvníky zavádí do interaktivního světa dekorací, kulis a řady filmových i výtvarných triků.
Probudit lidskou imaginaci, probudit snění
„Trnka může současného člověka zasáhnout mírou své citlivosti, hloubkou obrazotvornosti. Je natolik originální a přitažlivá, že i v lidech nové doby a nových technologií může probudit touhu po vlastním snění,“ říká Petr Adámek, jeden z kurátorů doprovodných programů. V těch se návštěvníci dozvědí o počátcích animace u nás i o současných trendech v loutkové animaci. „Společně s Petrem Maškem, odborníkem na staré slovanské mýty, a předním specialistou na Williama Shakespeara Martinem Hilským budeme pátrat po kořenech Trnkovy imaginace,“ uzavírá Adámek.
Jak náročné bylo zrekonstruovat divadelní i filmové loutky, které více než 60 let ležely zastrčené v krabici na půdě Trnkova pražského domu? Jak se Trnka jako ilustrátor, loutkář i filmový režisér vyvíjel v čase? Navazují na jeho tvorbu současní čeští výtvarníci? Poslechněte si záznam pořadu, jehož součástí je i hudební výběr Václava Havelky. Představuje v něm aktuální alba někdejších členů kultovní skupiny Sonic Youth, Kim Gordon a Thurstona Moora.
Související
-
Renáta Fučíková: Pořád mě to táhne do minulosti. Přední ilustrátorka vystavuje svá nejlepší díla
Výstava v pražské Galerii Villa Pellé mapuje třicet let tvorby výtvarnice Renáty Fučíkové. Nabízí cestu dějinami včetně pohledu do života jejich nejvýraznějších hybatelů.
-
Vždycky vím, čí to byl příběh, tu situaci živě vidím, vzpomíná na pohádky Daisy Mrázkové její dcera
Všední příhody, křehké, plné citu. To je náplň většiny knih, které za svého života vytvořila Daisy Mrázková. Obraz a text v jejích knížkách fungují dohromady.
-
Trnkovy loutky ze Snu noci svatojánské. Šedesát let čekají v krabici, až je opraví
Tento týden se na Vltavě věnujeme loutkám. V Mozaice se vypravíme na Kampu, do domu, ve kterém žil výtvarník Jiří Trnka a kde v krabici čekají na restaurování jeho loutky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.