Probudit představivost, probudit snění. Galerie GASK zve do Trnkových Zahrad imaginace

29. prosinec 2019

Filmy Staré pověsti české, Sen noci svatojánské nebo ilustrace k Hrubínovu Špalíčku říkadel a pohádek. To jsou jen některá z děl Jiřího Trnky. Svět českého ilustrátora, loutkáře, kostýmního výtvarníka a režiséra animovaných filmů teď představuje Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Retrospektivní výstava vznikla u příležitosti 50. výročí Trnkova úmrtí, a jeho dílo přibližuje dosud nejkomplexnějším způsobem. Její autoři – Trnkův syn Jan a vnuk Matyáš – chtěli, aby byla jiná než všechny výstavy předchozí: „Základní úhly pohledu jsou dva. Představit Trnku jako autora ve všech oborech, ve kterých vynikal. Ten druhý potom představit ho očima dvou malých dětí, které přicházejí na výstavu a ocitají se v zahradách imaginace, tedy v domě a zahradě Jiřího Trnky,“ říká ke koncepci výstavy jeden z členů autorského týmu, ředitel loutkového divadla Alfa Jakub Hora.

Jiří Trnka: Klíčová dírka

Trnka loutkář, ilustrátor i sochař

Trnkovu činnost na poli divadla, filmu a knižní ilustrace představuje první část expozice. Kromě známých loutek vytvořených pro Skupovo divadlo i filmy, které Trnku celosvětově proslavily, ale nabízí i méně známý pól umělcovy tvorby: „Představujeme i Trnkovu volnou tvorbu, tedy obrazy, sochy a plastiky. Tuto část jsme také doplnili o řadu multimediálních a audiovizuálních exponátů, které Trnkovu tvorbu shrnují,“ vysvětlil Jakub Hora.

Staré loutky a plastiky v nových filmech

Hned jedna z prvních místností dominuje šest desítek loutek z divadelních inscenací i Trnkových nejslavnějších filmů (Starých pověstí českých nebo Snu noci svatojánské).

Jiří Trnka

S loutkami, které byly ještě před rokem v dezolátním stavu, pak Trnkovi potomci natočili i zbrusu nový film: „Před rokem jsme loutky, které Trnka pro divadlo začal tvořit už ve 20. letech 20. století, posbírali a zrekonstruovali. Jan Trnka napsal vlastní scénář k loutkovému filmu, kde tyto loutky vystupují, a právě tento příběh diváci expozice uvidí. To samé se stalo i s plastikami, které jsme využili pro tvorbu artového filmu Tanec soch,“ uvedl Jakub Hora.

Alenka v říši divů, Pohádky bratří Grimmů i Pohádky tisíce a jedné noci

První část výstavy detailně přibližuje i Trnku ilustrátora. Vedle kreseb, které Trnka vytvořil pro Hrubínův Špalíček nebo Nezvalovu knihu Anička skřítek a Slaměný Hubert, ukazuje i ilustrace doprovázející Karafiátovy Broučky, Pohádky J. Ch. Andersena, Holanova Bajaju nebo Carrolovu Alenku v říši divů.

Jiří Trnka: Sen noci svatojánské

Nechybí ani kresby, kterými Trnka doprovodil svůj jediný autorský text, imaginativní Zahradu. Druhá část výstavy, určená hlavně dětem, návštěvníky zavádí do interaktivního světa dekorací, kulis a řady filmových i výtvarných triků.

Probudit lidskou imaginaci, probudit snění

Trnka může současného člověka zasáhnout mírou své citlivosti, hloubkou obrazotvornosti. Je natolik originální a přitažlivá, že i v lidech nové doby a nových technologií může probudit touhu po vlastním snění,“ říká Petr Adámek, jeden z kurátorů doprovodných programů. V těch se návštěvníci dozvědí o počátcích animace u nás i o současných trendech v loutkové animaci. „Společně s Petrem Maškem, odborníkem na staré slovanské mýty, a předním specialistou na Williama Shakespeara Martinem Hilským budeme pátrat po kořenech Trnkovy imaginace,“ uzavírá Adámek.

Jak náročné bylo zrekonstruovat divadelní i filmové loutky, které více než 60 let ležely zastrčené v krabici na půdě Trnkova pražského domu? Jak se Trnka jako ilustrátor, loutkář i filmový režisér vyvíjel v čase? Navazují na jeho tvorbu současní čeští výtvarníci? Poslechněte si záznam pořadu, jehož součástí je i hudební výběr Václava Havelky. Představuje v něm aktuální alba někdejších členů kultovní skupiny Sonic Youth, Kim Gordon a Thurstona Moora.

Spustit audio

Související