Literatura má stejnou moc ve všech svých patrech, ať je to Ivan Diviš nebo Kája Mařík, říká Aleš Palán

5. listopad 2024

Změnila nějaká kniha váš život? Pohled na svět? Názor na život a vztahy? Přiměla vás začít dělat něco jinak? Právě o to se zajímal Aleš Palán a výsledkem je další soubor rozhovorů nazvaný Tahle kniha ti změní život. V něm si povídal právě s těmi, které literatura a síla slov zavedla určitým směrem.

Aleš Palán: Tahle kniha ti změní život

Šlo o to odčlenit lidi, kteří mají jen nějakou knihu velmi rádi a mají ji v té imaginární poličce nad postelí nebo by si ji vzali na pustý ostrov. To mi nestačilo, potřeboval jsem víc.

„Snažil jsem se, aby ti respondenti byli pestří věkově i sociálně, aby ta literatura byla pestrá. Aby tam byla ta takzvaně vysoká i nízká literatura. Jsem třeba velmi rád, že je tam Kája Mařík, to je úplně super. A pak je tam Ivan Diviš. Jsem opravdu rád, že má literatura stejnou moc ve všech svých patrech,“ říká Aleš Palán.

Jak se to stalo, že Aleše Palána inspirovala k sepsání knihy bývalá sexuální pracovnice? Najdeme v knize i její příběh? A jak se na jednotlivé rozhovory autor připravoval? Poslechněte si celý rozhovor s Alešem Palánem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.