Ne hloubka močálu, ale cesta z něj. Složité mezigenerační ženské vztahy i láska navzdory v souboru rozhovorů Mami, miluju
Další kniha rozhovorů Aleše Palána se po šumavských samotářích a jiných solitérech zaměřuje na mladé ženy, které poznamenaly složité vztahy s matkami. Tentokrát ale část rozhovorů s respondentkami nejmladší generace dělala také jeho dcera Anna Palánová a soubor Mami, miluju doplnila fotografiemi Libuše Jarcovjáková.
Patologický nebo absentující vztah mezi matkou a dcerou ‒ to je téma knihy pěti rozhovorů Mami, miluju, kterou napsal Aleš Palán se svou dcerou Annou. „Šlo nám o to, aby se v tom příběhu a zejména v postoji dotyčné dámy zobrazilo nějaké východisko, aby se tam ukázala nějaká láska navzdory, zkoušená naděje, aby se tam objevila cesta. Chtěli jsme sledovat, co se na počátku životního procesu děje s člověkem, který byl v mládí a v dětství velmi znevýhodněn vztahově a osobnostně. Ale až postupně se nám tam ukázala červená linka procházející jejich osudy a to jsou ty žensko-ženské vztahové příběhy,“ popisuje Aleš Palán svůj přístup. A fotografka Libuše Jarcovjáková, která měla za úkol ženy v knize uchopit a pochopit skrze objektiv, k tomu dodává: „Mně se líbí, že ty ženy nejsou oběti, že nevystupují jako oběti, které život potrestal a dal jim těžké podmínky, ale že iniciativně hledají řešení a způsob, jak se z toho dostat, jak se posunout, jak překonat ty hendikepy, které mají.“
Podle čeho si tentokrát vybírali zpovídané osobnosti do knihy? Co je spojuje? Jak vykrystalizovalo téma vztahů matek a dcer? Jak probíhalo fotografování žen, které často nechtěly být na snímcích poznat? Proč Aleš Palán oslovil k autorské spolupráci svoji dceru Annu a jak postupovali? Na to se Aleše Palána i Libuše Jarcovjákové ptala redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková.
Související
-
Kvalitu nacházím u lidí, kteří nemají hlas, říká Aleš Palán, držitel ceny Magnesia Litera
„Pochopil jsem, že moje slabost pro lidi na okraji společnosti oslovuje víc lidí,” komentuje spisovatel a novinář Aleš Palán úspěch knihy Raději zešílet v divočině.
-
Psaním proti koronaviru. Aleš Palán sestavil antologii povídek a esejí na téma nákaza
Jednou z prvních vlaštovek beletrie reagující na současnou pandemii se u nás stala antologie Za oknem, jejímž editorem je spisovatel a publicista Aleš Palán.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.