Ne hloubka močálu, ale cesta z něj. Složité mezigenerační ženské vztahy i láska navzdory v souboru rozhovorů Mami, miluju
Další kniha rozhovorů Aleše Palána se po šumavských samotářích a jiných solitérech zaměřuje na mladé ženy, které poznamenaly složité vztahy s matkami. Tentokrát ale část rozhovorů s respondentkami nejmladší generace dělala také jeho dcera Anna Palánová a soubor Mami, miluju doplnila fotografiemi Libuše Jarcovjáková.
Patologický nebo absentující vztah mezi matkou a dcerou ‒ to je téma knihy pěti rozhovorů Mami, miluju, kterou napsal Aleš Palán se svou dcerou Annou. „Šlo nám o to, aby se v tom příběhu a zejména v postoji dotyčné dámy zobrazilo nějaké východisko, aby se tam ukázala nějaká láska navzdory, zkoušená naděje, aby se tam objevila cesta. Chtěli jsme sledovat, co se na počátku životního procesu děje s člověkem, který byl v mládí a v dětství velmi znevýhodněn vztahově a osobnostně. Ale až postupně se nám tam ukázala červená linka procházející jejich osudy a to jsou ty žensko-ženské vztahové příběhy,“ popisuje Aleš Palán svůj přístup. A fotografka Libuše Jarcovjáková, která měla za úkol ženy v knize uchopit a pochopit skrze objektiv, k tomu dodává: „Mně se líbí, že ty ženy nejsou oběti, že nevystupují jako oběti, které život potrestal a dal jim těžké podmínky, ale že iniciativně hledají řešení a způsob, jak se z toho dostat, jak se posunout, jak překonat ty hendikepy, které mají.“
Podle čeho si tentokrát vybírali zpovídané osobnosti do knihy? Co je spojuje? Jak vykrystalizovalo téma vztahů matek a dcer? Jak probíhalo fotografování žen, které často nechtěly být na snímcích poznat? Proč Aleš Palán oslovil k autorské spolupráci svoji dceru Annu a jak postupovali? Na to se Aleše Palána i Libuše Jarcovjákové ptala redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková.
Související
-
Kvalitu nacházím u lidí, kteří nemají hlas, říká Aleš Palán, držitel ceny Magnesia Litera
„Pochopil jsem, že moje slabost pro lidi na okraji společnosti oslovuje víc lidí,” komentuje spisovatel a novinář Aleš Palán úspěch knihy Raději zešílet v divočině.
-
Psaním proti koronaviru. Aleš Palán sestavil antologii povídek a esejí na téma nákaza
Jednou z prvních vlaštovek beletrie reagující na současnou pandemii se u nás stala antologie Za oknem, jejímž editorem je spisovatel a publicista Aleš Palán.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.