Škvorecký 100: Témata jeho knih jako svoboda či manipulace jsou stále aktuální
Saša Michailidis se ptá učitelky češtiny a angličtiny na Anglickém gymnáziu v Praze Dany Peerless a bohemisty Lubomíra Machaly, který působí na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. 27. září si připomínáme sto let od narození spisovatele a překladatele Josefa Škvoreckého. Vltava u té příležitosti uvede v Četbě na pokračování román Mirákl. Proč Škvoreckého knihy fungují i dnes? Jak k jeho dílu přistupuje mladá generace?
Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.
Související
-
Malá pražská matahára, Eine kleine Jazzmusik, Krpatovo blues a další povídky Josefa Škvoreckého
Povídky zaujímají v rozsáhlém díle Josefa Škvoreckého významné místo. Ke stému výročí narození autora jich sedm vybíráme do vltavské Povídky.
-
Josef Škvorecký: Mirákl. Detektivní příběh o zázracích a víře
Román z roku 1972 s podtitulem Politická detektivka pojednává o zázracích, o politice a ideologii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.