Rekordmanka Americká. Více než posledních 120 let Plzně v jedné ulici

8. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Plzeňský mrakodrap zvaný lidově Mráček si nechalo postavit Lidové bytové a stavební družstvo pod dozorem architekta Karla Bubly a se stavbou začalo v roce 1923. Osmipodlažní železobetonová budova byla nejvyšším obytným domem v Plzni | Foto: Jana Volková

Rekordmanka Americká

Dnešní plzeňská Americká ulice ve svých dějinách odráží pohyb a proměny v rozpětí více než sto dvaceti let. V roce 1868 vznikla jako Stodolní a do roku 1990 jí byl název měněn v tomto sledu: Jungmannova, Františka Josefa I., Wilsonova, třída Karla IV., třída Vítězství, Stalinova, Moskevská, Ludvíka Svobody, opět Moskevská. Po pádu totalitního režimu v listopadu 1989 dostala dnešní název Americká.

Díky, Ameriko!

V horní části ulice je památník připomínající osvobození Plzně americkou armádou v květnu 1945. O historii názvů v pořadu hovoří odborná archivářka Archivu města Plzně Kateřina Fantová. S architektem Petrem Domanickým se zastavíme u objektů se zajímavou architekturou, jakou je například funkcionalistická stavba bývalého kina Elektra z roku 1932 a dominantní Mrakodrap, nejstarší výšková budova v Plzni.

Tady mezi někdejší polní cestou, ze které vznikla Americká, a tím historickým jádrem města byla uzavřená skupina zemědělských usedlostí, letohrádků a podobně, které nebylo možné příčně vůbec projít, natož aby tady byla nějaká ulice. Ta ulice, kterou tady dneska máme, a je to vidět i na té zástavbě, tak vznikla až ve druhé polovině devatenáctého století a byla městem vytyčena a následně ty pozemky byly rozprodány na jednotlivé obytné domy.
Petr Domanický

Podstatné rysy historie města najdeme na ulici

Přejdeme Wilsonův most přes řeku Radbuzu, který byl otevřen v roce 1914. Jedná se o poslední nově postavený kamenný most v Čechách. Východní část Americké po pravé straně směrem k hlavnímu nádraží lemuje řada činžovních domů z dvacátých a třicátých let minulého století. Nalezneme zde také dvě nové stavby, a to budovu ČSOB a obchodní dům Hannah, polyfunkční objekt s administrativní částí, jehož vnitřní prostor odborně popíše jeden z jeho autorů architekt Radek Dragoun. Na protilehlé straně ulice stál Dům kultury Inwest, který byl zbourán v roce 2012 a podobný osud čeká také nedaleký objekt bývalého obchodního domu Prior.

autor: Miroslav Buriánek

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.