Rukodělná tvorba – to je secese. Vydejte se s námi na pouť po sklářských hutích
Poslechněte si dvoudílný seriál Jany Davidové-Kracíkové o českých sklářských hutích.
1. díl: Glass Studio Müller Holice
Česká sklářská huť věnující se tradiční technologii ručně foukaného skla patří Igoru Müllerovi v Holicích na Pardubicku. Navazuje na práci svého otce, skláře ve Škrdlovicích na Vysočině. Navíc mu učarovaly tvary a barvy secesních dekorativních předmětů ze sklárny v Klášterském mlýně na Šumavě, která patřila, podobně jako harrachovská huť a sklárny na Teplicku, mezi významné výrobce luxusního secesního dekorativního skla.
Všechny postupně zanikly. A tak dnes patří mezi nemnoho dílen vytvářejících hutní ručně foukané umělecké sklo s odkazem na secesní tvary, barvy a dekory. Skleněné umělecké dílo má otisk originálu a je podepsáno Igor Müller, mistr sklář hutě Glass Studio Holice. Na cestu od žhavého kusu hmoty po křehký tvar lampy nebo vázy s irisovaným povrchem se vydáme s Janou Davidovou-Kracíkovou.
2. díl: Florianova huť Častolovice u České Lípy
K několika českým hutím věnujícím se starým sklářským technikám, tradičním technologiím i osvědčeným postupům patří Florianova huť v Častolovicích u České Lípy. Sklář Petr Červený si huť v chalupě po babičce postavil vlastníma rukama a jako milovníku historie mu učaroval styl secese a art deco.
Když v roce 1995 končila výroba ve sklárnách v Košťanech u Teplic, na přelomu 19. a 20. století patřících k neznámějším u nás i ve světě, rozjel se tam. Ve skladu objevil více než sto let staré, zaprášené a polorozpadlé knihy secesních detailních návrhů, náčrtů a postupů sklářské výroby. To byl poklad. O zapomenutých technologiích a oživených technikách secesních dekorativních předmětů vypráví Janě Davidové-Kracíkové majitel a sklář Florianovy hutě Petr Červený.
Související
-
Na jednu vázu je potřeba dvanáct párů rukou. Ve sklářství chybí zruční řemeslníci, designérů je dost
Saša Michailidis se ptá hlavního kurátora Muzea skla a bižuterie Petra Nového a výtvarníka, malíře skla, designéra Františka Jungvirta.
-
Zakladatel moderního českého sklářství. Stanislav Libenský by oslavil 100. narozeniny
Společně se svou partnerkou Jaroslavou Brychtovou se zásadním způsobem podílel na proměněvýznamu a charakteru sklářské tvorby v kontextu výtvarného umění 20. století.
-
Sklářských řemeslníků je jako šafránu. UNESCO může na neblahý stav upozornit, zní v Akcentu
Saša Michailidis se ptá hlavního kurátora Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Petra Nového a uměleckého skláře, sklářského výtvarníka a pedagoga Václava Řezáče.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Paní Svět. Josef Somr, František Němec a Václav Postránecký v tragikomedii Karola Sidona
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Komedie s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou a Jiřím Sovákem
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.