Ranní úvaha Martina C. Putny: Básníci a biskup nácek
Je to jen taková hra. Vezme se datum v kalendáři – a pak se hledají data umělců nebo jiných osobností, které se onoho dne narodily – a pak se hledá, jestli mezi jejich životy a díly není nějaká souvislost.
Nic víc než hra – i když ti, kteří věří na astrologii, tvrdí, že lidé narození stejného dne mají nutně něco společného. Já na ni nevěřím. Ale tuhle hru hraji rád.
Takže, máme 31. května a v českém kalendáři kulturních osobností narozených toho dne vidíme: 1818 Wáclav Wladiwoj Tomek - historik, žák a poté zdvořilý oponent Palackého (jiné prameny uvádějí datum 1. června, ale stejně hrejme dále). 1892 Bohuslav Reynek, básník a grafik, za života outsider, dnes ikona. 1936 Jiří Kuběna, rovněž básník, a k tomu památkář.
Pokud se podíváme i do kalendáře středoevropského, vyvstane nám roku 1773 Ludwig Tieck, ještě jednou básník a k tomu pohádkář, protagonista rané romantiky. Kdybychom hleděli do ještě širšího kontextu, dostali bychom do hry ještě Walta Whitmana a Světlanu Aleksijevič a kdoví koho, dost tedy, nechci další kartu do hry, hrejme s těmi, které máme!
Takže, mají něco společného Tomek a Reynek a Kuběna a Tieck? Když si v knihovně listuji jejich díly, něco mě napadá: němčina a Řím. Wé Wé Tomek nebyl žádný hardcore katolík – byl však historik konzervativní, zdůrazňující loajální patřičnost českých zemí k Rakousku a k Římu. To Reynek a Kuběna byli katolíci hardcoroví, a oba z němčiny překládali. Kuběna občas i psal německé básně.
Ludwig Tieck psal německy zcela samozřejmě, ale vůbec nebylo samozřejmé, že se zajímal o katolicismus a speciálně o Řím: byl rozený Berlíňan, Severoněmec, protestant. On to však byl, kdo spolu s přítelem Wackenroderem napsal lyrickou novelu Herzensergiessungen eines kunstliebenden Klosterbruders, „Srdeční výlevy jednoho uměnímilovného klášterníka“ – jedno z prvních evropských děl o tom, jak se z vnějšího setkání s Římem a s uměním stává i vnitřní setkání s katolickou církví. Líbezná knížečka, kdopak ji konečně přeloží do češtiny?
Jenže když spojení Střední Evropy, němčiny, katolicismu a Říma – nabízí se jméno ještě jednoho zrozence 31. května. Toho dne roku 1885 se ve Štýrském Hradci narodil pozdější biskup Alois Hudal. Alois Hudal také psal. Napsal knihu o tom, že nacionální socialismus vlastně vůbec není v rozporu s katolicismem. Alois Hudal byl totiž hnědý biskup. Biskup nácek.
Biskup, který působil právě v Římě, v německé koleji Santa Maria dell´Anima, a snažil se zde o to, aby se Vatikán přece nějak dohodl s nacistickým režimem. Biskup, který na sklonku války zorganizoval tajnou síť, která pomáhala nacistickým válečným zločincům unikat do Jižní Ameriky.
Biskup, díky kterému unikli spravedlnosti například Mengele a Eichmann – než ho po letech vypátrali Izraelci. Biskup, který tomuto počínání říkal „křesťanské milosrdenství“. Biskup, který se tvářil ukřivděně, když ho konečně sesadili z vedení německé římské koleje. Nic horšího se mu nestalo.
Pryč od hnusného příběhu hnědého biskupa Hudala k útěšným Reynkovým básním nebo Tieckovým pohádkám nebo Tomkovým Dějinám Prahy? Nene. Tohle je příběh, který bychom si měli připomínat. A nejen 31. května.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.