Radujme se, veselme se. Dopřejte si Vánoční koncert rozhlasových symfoniků

21. prosinec 2020

V působivém prostředí Anežského kláštera si můžete 21. prosince vychutnat hudbu, která souzní s dobou adventní. Ve Vánočním koncertu Arcangela Corelliho přednesou sóla koncertní mistři Vlastimil Kobrle, Petr Zdvihal a Pavel Ludvík. Virtuózní Mozartovo moteto Exsultate, jubilate dá vyniknout skvostnému sopránu Olgy Jelínkové. Program, jehož nastudování se ujme Marek Šedivý, završí Symfonie D dur Jana Václava Hugo Voříška.

Vysíláme 21. prosince od 19.30. Přímý videopřenos můžete sledovat také na facebookovém profilu Vltavy i na webu.

 

Arcangelo Corelli: Concerto grosso op. 6 č. 8 g moll „Vánoční koncert“
Wolfgang Amadeus Mozart: Exsultate, jubilate, moteto pro soprán a orchestr K 165
Jan Václav Hugo Voříšek: Symfonie D dur, op. 23
 
Marek Šedivý – dirigent
Olga Jelínková – soprán 
Vlastimil Kobrle – housle
Petr Zdvihal – housle
Pavel Ludvík – violoncello

Italský skladatel Arcangelo Corelli sehrál klíčovou roli ve vývoji formy concerta grossa a jeho tvorba představovala významný studijní podnět mj. i pro J. S. Bacha. Corelliho Vánoční koncert se už za života svého tvůrce dočkal ohromné popularity. Šestivětou skladbu uzavírá slavné Pastorale ad libitum, odkazující na muzicírování pastýřů při jejich putování za novorozeným Ježíškem. V sólových partech se představí koncertní mistři orchestru, houslisté Vlastimil Kobrle, Petr Zdvihal a violoncellista Pavel Ludvik. 

Olga Jelínková

Moteto Exsultate, jubilate, jedno z nejkrásnějších duchovních děl Wolfganga Amadea Mozarta, vzniklo v Miláně roku 1773 po úspěšném provedení opery Lucio Silla. Skladatele tehdy ohromil výkon kastráta Venanzia Rauzziniho. Na jeho adresu pronesl: „Zpíval jako anděl“, Andělsky nám bude nepochybně znít i soprán Olgy Jelínkové. Těšte se na rychlé běhy, ohromující skoky, vysoké noty, nebeský tón… 

Symfonie D dur byla jedinou, která vzešla z pera Jana Václava Hugo Voříška. Tuberkulóza ukončila jeho život v pouhých 34 letech. I tak se za pobytu ve Vídni stačil vypracovat ve známou uměleckou osobnost. Proslul jako pianista, skladatel, učitel hudby, dirigent, významný spoluúčastník prvních historických koncertů a koncem života dokonce získal místo císařského dvorního varhaníka. Jeho symfonie představuje jednu z nejvýznamnějších spojnic mezi vídeňským klasicismem a českým romantismem.

autor: SOČR
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová