Radclyffe Hallová: Studna osamění

3. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vilma Cibulková, natáčení hry Skleněný zvěřinec (Tennessee Williams)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Vilma Cibulková a Petra Špalková v třídílné adaptaci stejnojmenného románu o milostném vztahu dvou žen, který zničí netolerance prudérní společnosti. Poslouchejte on-line do 9. května 2020.

Osoby a obsazení: Štěpa Gordonová (Vilma Cibulková), Marie Llewelynová (Petra Špalková), Martin Hallam (Jan Hartl), jeho teta (Stella Zázvorková), Adolf Blanc (Ladislav Frej), Johathan Brockett (Pavel Soukup), Valérie Seymourová (Valérie Zawadská), soudce (Petr Kostka), žalobce (Ladislav Mrkvička), Lady Anna, Štěpina matka (Gabriela Vránová), slečna Puddletonová (Miroslava Hozová), velitelka Breakspearová (Marta Kučírková), Wanda (Ilona Svobodová), Barbora (Eva Prchalová), novináři (Tomáš Pavelka, Pavel Šimčík, Jan Španbauer) a další
Dramatizace: Petra Ušelová
Dramaturgie: Jana Paterová
Překlad: Vladimír Vendyš
Hudba: Michal Rataj
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 2000

Anglickou spisovatelku Radclyffe Hallovou proslavil jediný román, i když je autorkou dalších prozaických děl a sbírek poezie. Když v roce 1928 vyšla její Studna osamění o milostném vztahu dvou žen, který zničí netolerance prudérní společnosti, byla kniha označena za obscénní a na základě soudního rozhodnutí stažena z prodeje. Vyšla zde znovu až sedm let po smrti Hallové, byla přeložena do mnoha jazyků a prodaly se jí milióny výtisků.

Petra Špalková při natáčení hry Širší než nebe

Román je částečně autobiografický, i když autorčin vlastní více než devítiletý vztah s Mabel Veronikou Battenovou skončil až Mabelinou smrtí. Sama autorka se stala mluvčí za práva lesbických žen.

Filmová scenáristka Petra Ušelová vytvořila na motivy Studny osamění třídílnou rozhlasovou adaptaci, sami rozhodněte, jestli jsme chápavější a tolerantnější než doba a společnost, v níž toto dílo původně vzniklo.

Spustit audio