Iva Pekárková: S orlem na zádech. Mimořádně silné příběhy novodobých otrokářů a jejich obětí
Otrokářství neskončilo. Poslechněte si příběhy emigrantů zakleslých v soukolí novodobých obchodníků s lidmi. Vltavská Četba s hvězdičkou z románu S orlem na zádech od Ivy Pekárkové přináší psychologický vhled do jednoho z mnoha případů, které se dějí i ve vašem okolí. Premiéru najdete on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.
Iva Pekárková přibližuje život v Anglii „zdola“. Čerpá z praxe tlumočnice pro britské instituce: „Mezi svými klienty mám spoustu lidí, kteří v Čechách nebo na Slovensku všechno opustili, často prodali dům a zpřetrhali svazky s příbuznými a odjeli ‚za lepším‘ do Anglie. Ale nic lepšího tady nenašli.“
Román S orlem na zádech propojuje několik linií a způsobů vydělávání na situaci imigrantů. Někteří otrokáři nakládají se svými otroky jako s levnou pracovní silou, kterou je snadné nahradit. Většina takových otrokářů jsou muži, ale mívají u sebe nejméně jednu ženu, partnerku hlavního bosse, který to celé řídí. Vybírají si většinou oběti, které vůbec neumějí anglicky. Potom se jim snaží zabránit pochytit z jazyka aspoň něco. A právě tak typické je, že novodobí otroci neutečou. Drsný vtip v názvu románu je pro celý systém výstižnou metaforou: Který králík umí lítat? No přece ten, který má na zádech orla.
Související
-
Ivan Landsmann: Pestré vrstvy. Svérázné a drsné svědectví o životě horníků na Ostravsku
Normalizační zmar a těžkou robotu v dole vystřídá rozčarování z vysněné emigrace. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
-
Rudiš, Cave, Kaiser, Vrchlický nebo Kronerová. I nový rok bude na Vltavě plný zásadních jmen
Dvojkový rok se převalil a v záhlaví kalendářů se objevuje letopočet 2023. Snad se letos ledasco změní, jedna pozitivní jistota však zůstane – vysílání Vltavy.
-
Momenty
Výběr silných momentů ze setkání s osobnostmi českého kulturního života přináší reflexi jejich tvůrčího života i zamyšlení nad obecnějšími tématy.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.