Quintetto con mandolino

11. říjen 2011

V hospodě plné pankáčů, v budově Parlamentu, nebo na pěší zóně v Mnichově - pražský soubor Quintetto con mandolino, v nástrojovém složení kytary, mandolína a viola, už má za sebou koncerty na nejrůznějších bizarních místech a všude sklízí úspěchy.

Kdy přesně soubor Quintetto con mandolino vznikl se vlastně nedá říct. Dnešní členové vznik datují někam do roku 1969, kdy v tehdejší Lidové škole umění na Praze 10 začalo několik asi desetiletých žáků kytarového oddělení hrát v komorním souboru. Pořádná historie se ale začala psát až o něco později, když žáci povyrostli, a s hudební školou se definitivně rozloučili. Prý se tehdy dost váhalo, jestli má soubor pokračovat dál, ale nakonec láska k hudbě zvítězila. Už pod názvem Quintetto con mandolino pořádal soubor první celovečerní koncerty a ustálil se i počet členů na dnešních 5. Od poloviny osmdesátých let hraje soubor víceméně ve stejném složení. Jednou týdně se schází střídavě v Praze a v Buši u Slap, kde bydlí jejich vedoucí a sólista Evžen Beitl, jinak taky vedoucí lékař Traumatologie v Motole. Další člen souboru Cyril Klučka se živí jako kovoobráběč, ale umí prý všechno- od vedení stavby po elektrické instalace, topení, hraní na violu a mandolínu a hlavně upravování repertoáru pro nástrojové složení souboru. Vedle nich v souboru ještě hraje IT specialista Tomáš Antušek, manažer Jiří Gelný a strojař Štěpán Mladý.

Repertoár souboru tvoří převážně barokní hudba. A neoblíbenější autoři? Vivaldi, Bach, Corelli nebo Benda. Občas hrají ale i hudbu soudobou, a jejich neobvyklé nástrojové obsazení dokonce inspirovalo několik autorů k tomu, že pár skladeb složili přímo pro ně.

Čas od času si se souborem zahrají i různí hosté - sólisté. Třeba paní Magdalena Tůmová- Bílková, flétnistka a dnes už prý i kamarádka, protože, jak podotýká kytarista Jiří Gelný, aby soubor přežil desítky let ve stejném složení, tak tam musí vládnout kamarádství, tolerance a legrace. A dodává, že výhodou je, že nehrají za peníze, takže hrají rádi.

autor: Klára Boudalová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?