Původní domy zničily za války bomby. V 50. letech tu vznikly oázy luxusního nakupování a lahůdek

6. prosinec 2018

V seriálu Mozaiky mapujeme s architektem a historikem architektury Petrem Klímou minulost i současnost architektonicky pozoruhodných obchodních domů v Praze.

Byl to první módní dům svého druhu v Československu a stal se symbolem luxusního nakupování. Na střeše Domu módy na Václavském náměstí se konaly dokonce i módní přehlídky pro uzavřenou společnost. Seriál o historii a současnosti architektonicky pozoruhodných obchodních domů v Praze nás teď zavede do padesátých let, konkrétně do roku 1956, kdy byl Dům módy architekta Josefa Hrubého otevřen. Budova dodnes nese stejné označení, na což upozorňuje několik nápisů a cedulí na fasádě.

Dům potravin na Václavském náměstí

V dalším díle našeho seriálu jsme se od Domu módy posunuli jen o kousek. Vypravili jsme se k nedalekému Domu potravin. Bývala to oáza luxusních potravin, kde se prodávaly vyhlášené chlebíčky, ale i kaviár nebo kamčatský krab. Věhlas Domu potravin v horní části Václavského náměstí sahal díky lahůdkám Jiřího Hlávky daleko za hranice Prahy. Novostavba, otevřená v roce 1957, vznikla podle návrhu Maxmiliána Gronwaldta, Jiřího Chvatliny a Miroslava K. Řehoře.

Seriál bude pokračovat v týdnu od 17. prosince. Vypravíme se k obchodním domům Máj, Kotva, Družba a k Domu bytové kultury.

Spustit audio