Pro luxusní zboží do Družby, pro nábytek do DBK Věry Machoninové

23. prosinec 2018

Obchodní domy bývaly skvostem architektury své doby. V novém seriálu Mozaiky mapujeme s historikem architektury Petrem Klímou minulost i současnost architektonicky pozoruhodných obchodních domů v Praze.

Centrem specializovaného nákupu a luxusního zboží v Praze se stala v roce 1976 otevřená obchodně administrativní budova Družba na rohu Václavského náměstí a Jindřišské ulice. Patřila Českému svazu výrobních družstev a spolu s obchodními domy Kotva a Máj měla v 70. letech pomoci rozvinout zanedbanou obchodní síť v Praze. Byla postavena mezi lety 1971 a 1976 podle návrhu architektů Milana Vaška, Vlastibora Klimeše a Vratislava Růžičky. V 90. letech fungovala jako obchodní dům Krone, později Debenhams a dnes je to Desirred. 

Architektka Věra Machoninová oslavila letos v září 90. narozeniny. Mezi její nejvýznamnější projekty, které vytvořila spolu s manželem Vladimírem, patří obchodní dům Kotva z roku 1975. Tomu jsme se v našem seriálu o architektonicky pozoruhodných domech v Praze věnovali v pondělí. Desetidílný cyklus teď uzavřeme Domem bytové kultury otevřeném v roce 1981 na Budějovické, který Věra Machoninová navrhla v letech 1968-1971. Investorovi, kterým byl oborový podnik Nábytek, ji doporučil tehdejší hlavní architekt Prahy Jiří Voženílek. Architektka navrhla, jak bylo jejím zvykem, nejen samotnou budovu, ale i komplexní interiér.

 

Spustit audio