Půlkacíř s bolavou duší. Písničkář Karel Kryl se stal symbolem odporu vůči režimu

2. listopad 2022

Když na první setkání s Karlem Krylem vzpomínají jeho přátelé, shodují se v dojmu plachého muže nevelkého vzrůstu, který se ovšem záhy suverénně prosadil jak svými ostře vyhraněnými názory, tak písněmi s jasnozřivými texty. Mnohé z jeho songů se staly v někdejším totalitním Československu symbolem nároku na volnost projevu. A jak se okolnosti, smýšlení i obsah zpěvu změnily, když se do českých zemí vrátila svoboda i Karel Kryl? 

Kompozici ze dvou pořadů, v premiéře vysílaných v roce 2014, poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Připravili: Milena M. Marešová, Jiří Kamen
Natočeno: v roce 2019

Narodil se v posledním roce války, 12. dubna 1944. Sotva pětiletý byl svědkem znárodňování rodinného podniku, v patnácti dostal kytaru a ještě ne pětadvacetiletý napsal píseň Bratříčku, zavírej vrátka, nejznámější protestsong bezprostředně reagující na okupaci Československa v srpnu 1968. O rok později odešel do exilu, domů se vrátil po listopadu 1989. Že tím okamžikem nenastal ideální stav a pravda ani demokracie nezvítězila jednoznačně, dokládá jeho další písňová tvorba i jeho názory sdělované v rozhovorech v tištěných novinách i knihách.

Čtěte také

Karel Kryl, autor řady skladeb posilujících sebevědomí lidí žijících v totalitním režimu, zemřel náhle, měsíc před svými padesátými narozeninami, v březnu 1994.

K výročí jeho nedožitých sedmdesátin vznikly pro Český rozhlas Vltava dva pořady, jejichž premiéru stanice odvysílala v roce 2014. Ranou a méně známou písňovou tvorbu Karla Kryla v Čajovně připomínal Aleš Opekar. Pro Víkendovou přílohu pak vznikl pořad Vladimíra Hendrycha nazvaný Nepohodlný Karel Kryl. ​Večer na téma z roku 2019 je zajímavou kompozicí obou z nich. 

Spustit audio

Související