Půlkacíř s bolavou duší. Písničkář Karel Kryl se stal symbolem odporu vůči režimu
Jak se okolnosti, smýšlení i obsah zpěvu změnily, když se do českých zemí vrátila svoboda i Karel Kryl? Kompozici ze dvou pořadů, v premiéře vysílaných v roce 2014, připravila Milena M. Marešová. Vysíláme u příležitosti nedožitých osmdesátin Karla Kryla (12. 4. 1944).
Když na první setkání s Karlem Krylem (1944–1994) vzpomínají jeho přátelé, shodují se na dojmu plachého muže nevelkého vzrůstu, který se ovšem záhy suverénně prosadil jak svými ostře vyhraněnými názory, tak písněmi s jasnozřivými texty. Mnohé z jeho songů se staly v někdejším totalitním Československu symbolem nároku na volnost projevu.
Související
-
Byl nejchudší, ale nabízel nám pomoc. Karel Kryl neměl rád kompromisy a soucítil s lidmi
K nedožité osmdesátce písničkáře, básníka, rebela a aktivisty Karla Kryla připravili Tomáš Pilát a Šárka Švábová cyklus, ve kterém rozebírají jeho polohy.
-
Občan Karel Kryl. Připomínka umělce, který formoval tuzemskou společnost
Připomínku Karla Kryla, který svou veřejnou činností výrazně přispěla k formování tuzemské občanské společnosti, jsme připravili u příležitosti letošních výročí.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.