Byl nejchudší, ale nabízel nám pomoc. Karel Kryl neměl rád kompromisy a soucítil s lidmi
K nedožité osmdesátce písničkáře, básníka, rebela a aktivisty Karla Kryla připravili Tomáš Pilát a Šárka Švábová cyklus, ve kterém rozebírají jeho polohy. Autoři mluvili s řadou Krylových přátel, pamětníků i odborníků, a složili tak mozaiku unikátních vzpomínek i hodnocení jeho díla.
Mezi těmi, kteří se k osobnosti Karla Kryla vyjadřují, jsou například novinář a spisovatel Karel Hvížďala, Krylův životopisec Vojtěch Klimt, kamarád a muzikant Zbyněk Benýšek, historik Jakub Šlouf, kapelník Jan Tomsa nebo publicista, muzikant a básník Michal Bystrov. Všichni vyzdvihují invenci, schopnost komunikovat s posluchači a nadmíru vyvinutý pozorovací talent Karla Kryla. Uměleckou a apelativní úroveň jeho díla. Mluví i o jeho nekompromisnosti, kvůli které po Listopadu 1989 u značné části společnosti upadl v nemilost.
Krylovy myšlenky a postoje jsou ale podle hostů cyklu stále aktuální. „Demokracii si nemůžete koupit, musíte ji každý den znovu a znovu budovat. Nestačí jenom svrhnout vedení Komunistické strany. Musíte se taky osobně vnitřně demokraty stát,“ říkal Karel Kryl, a vltavský cyklus to připomíná.
Související
-
Sedmé nebe s Jiřím Černým: Kryl, to není jen protest song
Osobní vzpomínky i raritní nahrávky Karla Kryla v Sedmém nebi Jiřího Černého.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.