První dáma zločinu. 130 let od narození Agathy Christie si připomínáme její život i dílo

Agatha Christie: Hra Past na myši se hraje nepřetržitě již od roku 1952

K jejím nejslavnějším dílům Agathy Christie patří divadelní hra Past na myši, která se hraje nepřetržitě již od roku 1952. Kdy tuto hru Agahtha Christie napsala?

Logo

Tento příběh vznikl původně jako rozhlasová hra, která měla premiéru 30. května 1947. Šlo o narozeninový dárek pro královnu Mary, tedy babičku dnešní královny Alžběty II. Vysílala se tehdy ale pod názvem Tři slepé myšky. Divadelní hra již pod názvem Past na myši měla světovou premiéru 6. října 1952, překvapivě nikoli v Londýně, ale v Nottinghamu, v tamním Royal Theatre. V Londýně ji mohli diváci vidět až 25. listopadu, a to v Ambassadors Theatre. V roce 1974 se hra přesunula do nedalekého Saint Martin's Theatre.

Děj se odehrává v nově otevřeném penzionu U Klášterní studny. Sněhová bouře a přerušený kabel elektrického vedení jej však odříznou od světa. Vytvoří tak izolaci, v níž se obtížně odhalují skrytá tajemství i komplikované vzájemné vztahy postav hry. Jasné je jen to, že někdo se chce pomstít za zločin spáchaný před léty na bezbranných dětech. 

autor: jbe
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...