První dáma zločinu. 130 let od narození Agathy Christie si připomínáme její život i dílo

18. září 2020

Před 130 lety, 15. září 1890, se narodila Agatha Christie, kterou zná snad téměř každý jako slavnou spisovatelku detektivek, jako „první dámu zločinu“. V počtu prodaných knih nad ní vede jen William Shakespeare. Její hra Past na myši se v Londýně hraje nepřetržitě od roku 1952. 

Všechny epizody

Náš spolupracovník Jaroslav Beránek nás zavedl nejen do jejího rodného města Torquay, ale také na Blízký a Střední východ, protože proslulá autorka byla 46 let nejen manželkou, ale i spolupracovnicí archeologa Maxe Mallowana. I když většinu této doby strávila v Sýrii či v Iráku, k napsání několika děl ji inspirovaly návštěvy Egypta, kam nás také na základě vlastních zážitků pozval Jaroslav Beránek.

Připomněl také historii nejslavnější a nejhranější divadelní hry Pasti na myši. Na závěr upozornil na filmová a televizní zpracování jejích literárních děl. Zejména na Davida Sucheta, nezapomenutelného představitele detektiva Hercula Poirota.

autor: jbe
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.