První dáma zločinu. 130 let od narození Agathy Christie si připomínáme její život i dílo

Agatha Christie: Inspirovaná Egyptem

Jedním z nejznámějších románů Agathy Christie je Smrt na Nilu. Znala spisovatelka důvěrně prostředí Egypta, kam svůj příběh zasadila?

Přebal prvního vydání románu Smrt na Nilu, který pro nakladatelství Collins navrhl v roce 1937 Robin Macartney

Káhiru navštívila Agatha Christie poprvé, když jí bylo sedmnáct, tedy roku 1907. Alespoň tak to napsala sama ve svém Vlastním životopisu. Její matka ji tam vzala, aby ji uvedla do společnosti. „Káhira byla z pohledu mladé dívky radostným snem. Strávily jsme tam tři měsíce a každý týden jsem navštívila pět tanečních zábav,“ zapsala si Agatha. 

Podruhé navštívila zemi faraónů až se svým druhým manželem, archeologem Maxem Mallowenem, v roce 1931. Potřetí, o dva roky později, ji také plavba po egyptském veletoku inspirovala k napsání Smrti na Nilu. Poznatky z Egypta využila rovněž při tvorbě románu Nakonec přijde smrt. Je založen na řadě dopisů, jež kněz posílal své rodině a které byly v roce 1921 objeveny v jedné vésetské hrobce, čili na západním břehu v Luxoru.

autor: jbe
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.