První dáma zločinu. 130 let od narození Agathy Christie si připomínáme její život i dílo

Agatha Christie: Filmové a televizní adaptace literárních děl

Většina literárních děl Agathy Christie se také dočkala filmového nebo televizního zpracování. Kdy byl natočen první film podle její předlohy?

Britský snímek The Passing of Mr. Quin, natočen v roce 1928, byl první zfilmovanou detektivkou podle díla Agathy Christie. O pouhé tři roky později, v roce 1931, se ve filmu s názvem Alibi, poprvé objevila postava proslulého detektiva Hercula Poirota. Ztvárnil ho herec Austin Trevor. Příběh byl založen na románu Vražda Rogera Ackroyda. V dalším slavném filmu Vražda v Orient Expresu v režii Sidneyho Lumeta, který byl dokončen v roce 1974, si postavu detektiva Poirota zahrál Albert Finney. V dalších rolích se tehdy objevili například Lauren Bacall, Ingrid Bergman, Sean Connery či Anthony Perkins. 

Kenneth Branagh (sedící vpravo dole) jako Hercule Poirot ve vlastní filmové adaptaci Vraždy v Orient expresu Agathy Christie

Všechny příběhy s detektivem Herculem Poirotem však zastínil televizní seriál stanice ITV. Byl natáčen od ledna 1989 do listopadu 2013 a čítá sedmdesát epizod. Pro herce Davida Sucheta se stala postava belgického detektiva životní rolí. Podařilo se mu nejlépe vystihnout to, jak jej Agatha Christie ve svým románech popsala.

Poslední adaptací podle detektivky Agathy Christie je film Vražda v Orient Expresu z roku 2017, kde Hercula Poirota ztvárnil Kenneth Branagh.

autor: jbe
Spustit audio

Související