Propojení dvou kultur. Vydejte se s námi po stopách čekých umělkyň a umělců ve Francii
Koníci umělkyně Terezy Lochmannové
Výtvarnice Tereza Lochmannová (4. díl z 5)
Patří k mladým umělkyním, kterým se podařilo prosadit i v zahraničí. Tereza Lochmannová vystudovala prestižní akademii Ecole des Beaux-Arts v Paříži. Dnes pracuje střídavě ve Francii i v České republice. Letos se stala laureátkou ceny Vladimíra Boudníka. Nevěnuje se však jen grafice...
Fantasmagorická americká noc
Tereza Lochmannová se věnuje zejména dřevořezu. „Tenhle obraz jsem nazvala Americká noc. Jedná se o fantasmagorický výjev, kde jsou vpředu zvířata a v pozadí jsou dva diktátoři. Ti jsou ale zároveň také se zvířaty. Putin hladí psa a Hitler krmí veverku.” Jak se umělkyně svěřuje, politická témata ji zajímají.
Tereza Lochmannová se letos navíc stala finalistkou prestižní ceny Prix Marin za malbu. V porotě výročního 25. ročníku zasedl i třeba britský umělec David Hockney. Ve Francii podle ní existuje mnoho možností, jak se mohou mladí umělci a mladé umělkyně prosadit. „Hodně odpovídám na open cally, které mohou mít různé formy. Třeba rezidenční umělecké pobyty. Navíc mám galerii, která mě zastupuje a nabízí nové možností a kontakty." Letos se Tereza Lochmannová stala laureátkou Ceny Vladimíra Boudníka. Díky tomu se jí, podle jejích slov, otevírají i nové možnosti v České republice.
Vazba na obě země
Ve Francii si váží rozmanitosti a otevřenosti. „V Praze mám vazbu emocionální a kulturní. A kdekoli na světě budu něco dělat, tak vždy tam bude vliv české kultury a to možná i na nevědomé úrovni. Teď je otázka, jak si vzít to dobré z obou stran."
Je to možná trochu schizofrenní. Na druhou stranu je to i obohacující a tak se na to snažím dívat já.
Umělkyně Tereza Lochmannová
V současnosti se Tereza Lochmannová chystá na tříměsíční uměleckou rezidenci ve městě La Baule na západním pobřeží Francie, dlouhodobě spolupracuje i s akademií výtvarných umění Ecole des Beaux-Arts v Paříži. Svou budoucnost i nadále vidí mezi dvěma zeměmi – Francií i Českou republikou.
Související
-
České umění v bruselském mumraji. Jak se Češi v Bruselu připravují na předsednictví Radě EU?
Belgie – to už znamená dva národy. A Brusel – to jsou desítky národních enkláv na jednom místě. Má mezi nimi prostor i česká kultura?
-
Dva temné příběhy z Afriky. Románem Safari se prozatím završilo české vydávání próz Pavla Haka
Spisovatel Pavel Hak je francouzsky píšícím autorem a držitelem několika literárních cen. Nyní se českého vydání dočkal jeho román Safari v překladu Zdeňka Humla.
-
Plastiky z naplaveného dřeva nebo kakemono. Tereza Lochmannová připravuje výstavu pro město Antibes
Tereza Lochmannová patří k nejmladší generaci českých umělkyň. Její práce se věnuje malbě, kresbě a experimentální grafice, hlavně dřevořezu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka