Ostrůvky českého umění v bruselském mumraji. Jak se Češi v Bruselu připravují na předsednictví Radě EU?
Belgie – to už znamená dva národy. A Brusel – to jsou desítky národních enkláv na jednom místě. Má mezi nimi prostor i česká kultura? Jak umělecky žije česká bruselská komunita, najdou se tu i profesionální umělci s českými kořeny? A co chystají kulturní diplomaté na období českého předsednictví? Zjišťovali jsme přímo v Bruselu v pětidílném seriálu.
Nadcházející České předsednictví Evropské Unii znamená samozřejmě velké pozdvižení pro celou českou komunitu v Bruselu. Profesionální kulturní diplomaté připravili program, jímž chtějí Evropě představit české umění – včetně filmového festivalu, výstav, koncertů a intervence v nejvýznamnější belgické výstavní síni. Nadšenci z řad amatérů k tomu připojí ples a několik vystoupení tamějšího sboru Brusinky.
Přiblížíme si ale také, jak žijí v Belgii umělečtí profesionálové – od hudebníků a pedagogů přes manažerku mezinárodních vztahů federální kulturní instituce po v Belgii studující klavíristky, jimž se v poslední době daří v mezinárodních soutěžích.
Související
-
Art Decový skvost Bruselu. Projděte se velkorysou privátní residencí vily Emain
Během 20. a 30. let minulého století se v Bruselu výrazně prosadil styl Art Deco, který se zhmotnil do stovek rezidenčních i veřejných staveb ve všech městských čtvrtích.
-
Bruselská Maniera. Nejoriginálnější galerie zaměřující se na konceptuální design
Představovat současné architekty v odlišné perspektivě designu si vytyčila bruselská galerie MANIERA. Aktuálně vystavuje nábytkářskou kolekci newyorského ateliéru MOS.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.